Արցախի ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել ադրբեջանական դիվերսիայի վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Հուլիսի 19-ին ԼՂՀ Ազգային անվտանգության ծառայությունից ոստիկանության Շահումյանի շրջբաժին ստացվել են Ձեւ 1 վիճակագրական քարտերն այն մասին, որ ս.թ. հունիսի 29-ին Ադրբեջանի Հանրապետության հետախուզության առաջադրանքով նույն պետության քաղաքացիներ Դիլհամ Գարդաշխան օղլի Ասկերովը (ծնված 1960թ.), Շահբազ Ջալալ օղլի Գուլիեւը (ծնված 1968թ.) եւ ինքնությունը չպարզված անձը, կրելով ռազմամթերք ու հրազեն, ապօրինի հատելով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պետական սահմանը, մուտք են գործել Շահումյանի շրջանի վարչական տարածք, հատուկ առաջադրանքով հավաքագրել տեղեկություններ` դրանով իսկ կատարելով լրտեսություն, իսկ հուլիսի 4-ին Հավսաթաղ համայնքի վարչական տարածքում տեղակայված «Ճումեն» կոչվող տեղամասից զենքի գործադրմամբ բացահայտ առեւանգել են անչափահաս Սմբատ Մեխակի Ցականյանին (ծնված 28.04.1997թ., բն. էր Շահումյանի շրջանի Նոր Էրքեջ գյուղում), ում դիակը հուլիսի 15-ին հրազենային վնասվածքներով հայտնաբերվել է Շահումյանի շրջանի Քարվաճառ եւ Մանաշիդ համայնքների հարակից անտառահատվածում:
Կազմակերպված հանցավոր խմբի` ինքնությունը չպարզված անձը հուլիսի 11-ին, ժամը 18:00-ի սահմաններում, Վարդենիս-Քարվաճառ ճանապարհատվածի 32-րդ կիլոմետրին, ազգային ատելության շարժառիթներով, հրազենով դիտավորությամբ ապօրինաբար կյանքից զրկել է ՀՀ Երեւան քաղաքի Ա. Սարգսյան փողոցի թիվ 6 շենքի 11 բնակարանի բնակիչ, 1971թ. ծնված Սարգիս Սամվելի Աբրահամյանին, իսկ ՀՀ Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղի բնակչուհի, 1977թ. ծնված Կարինե Արշավիրի Դավթյանին պատճառել հրազենային վնասվածքներ եւ ձերբակալման ժամանակ զինված դիմադրություն ցուցաբերելու ընթացքում` վնասազերծվել:

Полиция Нагорно-Карабахской Республики распространила заявление в связи с обезвреженной азербайджанской диверсионно-разведывательной группой.
Как отмечается в сообщении, 19 июля из СНБ поступили данные о том, что 29 июня по заданию азербайджанской разведки граждане АР Дилхам Гардашхан огли Аскеров (1960 г.р), Шахбаз Джалал огли Гуиев (1968 г.р) и неустановленная личность, при оружии и боеприпасах, незаконно пересекли государственную границу Нагорно-Карабахской Республики. Нарушители проникли на территорию Шаумянского района, осуществляя сбор информации, тем самым проводя шпионскую деятельность. 4 июля на территории села Авсатах они похитили несовершеннолетнего Смбата Мехаковича Цакаляна (28.04.1997 г.р), тело которого обнаружено 15 июля в лесополосе в районе общин Карвачар и Манашид.
Один из челнов преступной группы, личность которого не установлена, около 18 часов 11 июля на 32 км дороги Варденис-Карвачар застрелил жителя Еревана  Саркиса Самвеловича Абрамяна (1977 г.р), ранил жительницу села Дзорахбюр Котайкской области Армении Карине Аршавировну Давтян (1977 г.р). Во время задержания преступник оказал сопротивление и был обезврежен.