Բրիտանացի ոստիկանները ներխուժել են անգլիական գյուղական գարեջրատուն գողացված փայտե մասունք գտնելու համար, որին ոմանք համարում են Սուրբ Գավաթ: Այդ մասին հաղորդում է «Reuters» գործակալությունը:
Սուրբ Գավաթ են անվանում բաժակը, որից, Աստվածաշնչի համաձայն, Հիսուսն ըմպել է խաչելությունից առաջ իր վերջին ընթրիքի ժամանակ: Գավաթը հարյուրամյակներ շարունակ արբեցրել է կրոնագետներին՝ տեսություններ առաջացնելով դրա գտնվելու վայրի մասին, զանազան պատմվածքների ստեղծման ներշնչանք հանդիսացել՝ միջնադարից ի վեր:
Ոստիկանական անհաջող հետախուզման օբյեկտը, փխրուն փայտե գավաթ, որը հայտնի է որպես «Նանթեոսի Գավաթ», որին 19-րդ դարից վերագրում ենբուժիչ հատկություններ եւ որը գրավում է ուխտագնացներին, մյուսներին, որոնք համարում են, որ այն կարող է Սուրբ Գավաթը լինել: Տեղեկություն ստանալով՝ որ ութ ոստիկաններից կազմված խումբը շան հետ ժամանել է Հերեֆորդշիր կոմսության գյուղական գարեջրատուն: Ոստիկանների խոսքով՝ գավաթը մուգ փայտից է, պահպանվում է թավշյա պարկում, այն գողացել են մոտ մեկ ամիս առաջ այդ շրջանի տներից մեկում:

Британские полицейские ворвались в деревенскую пивную в Англии в поисках украденной деревянной реликвии, которую некоторые считают Святым Граалем. Об этом сообщает агентство Reuters.
Святым Граалем называют чашу, из которой, согласно Библии, Иисус пил на своем последнем ужине перед распятием. Грааль пленил знатоков религии в течение многих столетий, порождая теории о его местонахождении и вдохновляя многочисленные вымышленные рассказы, начиная со средневековья.
Объектом полицейского обыска, который оказался неудачным, была хрупкая деревянная чаша, известная как «Кубок Нантеос», которой с 19-го века приписывают целебные свойства и которая привлекает паломников и других, кто считает, что это может быть Святой Грааль. Получив наводку, команда из восьми полицейских с собакой прибыла в деревенскую пивную в английском графстве Херефордшир. По словам полицейских, чаша из темного дерева, хранившаяся в синем бархатном мешочке, около месяца назад была украдена из одного дома в этом районе.