Գյումրիի պետական մանկավարժական ինստիտուտի ռեկտորի եղբոր՝ Հարություն Գրիգորյանի սպանության մեջ մեղադրվող Արման Կատունյանի գործը ոստիկանության քննչական ծառայությունից տեղափոխվել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության քննչական վարչություն: Այս մասին NEWS.am-ին ասաց Կատունյանի փաստաբան Երվանդ Վարոսյանը:
«Արման Կատունյանը պաշտպանության նախարարության աշխատակից է, ուստի նրա վերաբերյալ ցանկացած գործ պետք է քննի ՊՆ քննչական վարչությունը: Մենք էլ առաջին ատյանի դատարանի կայացրած որոշումը՝ խափանման միջոցի վերաբերյալ, արդեն բողոքարկել ենք Վերաքննիչ դատարան, քանի որ դատարանը անազատության համար ոչ մի հիմք չի ունեցել, սակայն իմանալով հայկական պրակտիկան՝ էական հույսեր չենք կապում Վերաքննիչի հետ»,- ասաց նա:
Փսատաբանը չցանկացավ մեկնաբանել առաջադրված մեղադրանքը, կամ թե ինչու է ոստիկանությունը հենց Կատունյանին մեղադրում Հարություն Գրիգորյանի մահվան մեջ:
Նշենք, որ Կատունյանը ՊՆ Շիրակի մարզի Ռազմական ոստիկանության քրեական հետախուզության բաժնի պետն էր։ Ըստ Գյումրիում տարածված տեղեկությունների՝ սպանության դրդապատճառը խանդն է։ Կատունյանի խոսքով՝ ռեկտորի եղբայրը երկար ժամանակ սիրահետել է իր կնոջը։ Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ ՔՕ 104 հոդվածի առաջին եւ 235 հոդվածի առաջին մասերով (ապօրինաբար, դիտավորությամբ մեկ ուրիշին կյանքից զրկելը եւ ապօրինի զենք կրելը): Արման Կատունյանը կալանավորված է եւ գտնվում է «Վարդաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ Շիրակի մարզում hուլիսի 24-ին ժամը 16:00-ի սահմանում, Գետք համայնքի չօգտագործվող ֆերմաներից մեկի տարածքում գտել էին Գյումրիի պետական Մանկավարժական ինստիտուտի ռեկտոր Վարդեւան Գրիգորյանի եղբոր՝ Հարություն Գրիգորյանի դին՝ հրազենային տարբեր վնասվածքով։

Уголовное дело в отношении Армана Катуняна из Следственного управления полиции передано в производство Следственной службы Министерства обороны. Об этом корреспонденту Новости Армении - NEWS.am сообщил адвокат Армана Катуняна Ерванд Варосян.
«Арман Катунян является сотрудником Минобороны, и потому дело в его отношении должна расследовать Следственная служба МО. Мы, в свою очередь, обжаловали в Апелляционном суде решение суда первой инстанции об аресте», - отметил адвокат. Комментировать предъявленное его подзащитному обвинение Варосян отказался.
Отметим, что Арман Катунян, обвиняемый в убийстве Арутюна Григоряна, является начальником Управления уголовного розыска Военной полиции Ширакской области Министерства обороны Армении. Как начальник Полиции Ширака, так и губернатор Ширакской области в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am ранее сообщали, что совершенное убийство не имеет никакого отношения к работе и должности Армана Катуняна, все было «на почве ревности».
В районе 16:00 часов 24 июля на территории одной из неработающих ферм села  Гетк обнаружен труп брата ректора Гюмрийского государственного педагогического института Вардевана Григоряна Арутюна Григоряна с огнестрельным ранением.