Չինաստանի հյուսիս-արեւմուտքում գտնվող Սինցզյան-ույղուրյան ինքնավար շրջանում հարձակման 18 մասնակիցները, երբ 100 հոգի զոհվել էր, ոստիկանությանն են հանձնվել, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»՝ վկայակոչելով չինական «Սինհուա» գործակալությանը:
Ավելի վաղ հաղորդում էին, որ դանակներով զինված խումբը հարձակվել է եւ Շաչե նահանգի Էլիշկու քաղաքի ոստիկանության բաժանմունքի եւ կառավարական հաստատությունների վրա, որից հետո ահաբեկիչներից ոմանք տեղափոխվել են հարեւան Խուանդի քաղաք՝ ահաբեկելով անցորդներին ու այրելով մեքենաները: Զոհերի թվում 37 խաղաղ բնակիչ ու 59 հարձակվող է, եւս 13 խաղաղ բնակիչները վիրավորվել են: 31 տրանսպորտային միջոց է վնասվել, վեց մեքենա այրվել: Հարձակումը տեղի է ունեցել հուլիսի վերջին:
Սինցզյանն անվտանգության տեակետից Չինաստանի ամենաանկայուն շրջանն է: Նրա տարածքում, ըստ չինական իշխանությունների, գործում է «Արեւելյան Թուրքեստան» ահաբեկչական կազմակերպությունը, որին Պեկինը կասկածում է միջազգային ահաբեկչական կազմակերպությունների, մասնավորապես «Ալ-Քաիդայի» հետ կապի մեջ:

Восемнадцать участников нападения в Синьцзян-уйгурском автономном регионе на северо-западе Китая, жертвами которого стали почти 100 человек, сдались полиции, сообщает РИА Новости со ссылкой на китайское агентство Синьхуа.
Ранее сообщалось, что вооруженная ножами банда напала на полицейский участок и правительственные учреждения города Элишку в уезде Шачэ, затем некоторые из террористов переместились в соседний город Хуанди, атакуя прохожих и сжигая автомобили на своем пути. Среди погибших — 37 мирных жителей и 59 нападавших, еще 13 мирных жителей получили ранения. Было повреждено 31 транспортное средство, шесть автомобилей сожжены. Нападение произошло в конце июля.
Синьцзян в плане безопасности является самым нестабильным регионом Китая. На его территории, по данным китайских властей, действует террористическая организация «Восточный Туркестан», которую Пекин подозревает в связях с международными террористическими организациями, в частности с «Аль-Каидой».