Վենեսուելայի իշխանությունները հայտարարել են Կոլումբիայի հետ սահմանին 17 հազար զինվոր տեղակայելու մասին, որոնք պետք է արգելափակեն վառելիքի եւ հիմնական սպառողական ապրանքների  անօրինական առեւտրի բոլոր ուղիները հարեւան երկիր:
Բենզինի եւ այլ ապրանքների ապօրինի առեւտրի դեմ պայքարի նպատակով Կոլումբիայի հետ սահմանը գիշերը փակելու մտադրության մասին Վենեսուելայի իշխանությունները հայտարարել էին անցյալ շաբաթ:  Ըստ զինվորականների հայտարարության` սահմանի 2,2 հազար կմ-ն ամեն օր կփակվի  22.00-ից 5.00-ը, այդ ընթացքում արգելվում է մարդկանց տեղաշարժը եւ ցանկացած բեռան տեղափոխում, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Այս տարի Վենեսուելայի սահմանապահները Կոլումբիայի սահմանին առգրավել են 40 միլիոն տոննա բենզին եւ 21 հազար տոննա պարենամթերք:
Ներկայումս 95-րդ բենզինի լիտրը Վենեսուելայում արժե կես ցենտ, իսկ մեքենայի բաքը կարելի է լիցքավորել 0,4 դոլարով, որն զգալիորեն  ցածր է Կոլումբիայում բենզինի գնից: Ընդ որում` խմելու ջրի մեկ շիշը երկրում քառակի թանկ է, իսկ բենզինի համար պետության սուբսիդվորումները հասնում են տարեկան մինչեւ 12,5 միլիարդ դոլարի:

Власти Венесуэлы сообщили о размещении на границе с Колумбией 17 тысяч военнослужащих, которые должны перекрыть все пути контрабанды в соседнюю страну топлива и основных товаров потребления.
О намерении закрывать границу с Колумбией в ночное время в целях борьбы с контрабандой бензина и продуктов власти Венесуэлы объявили на минувшей неделе. По заявлению военных, все 2,2 тысячи километров границы будут закрываться ежедневно на период с 22.00 по 5.00, в это время запрещается передвижение людей и провоз любых грузов, передает РИА Новости.
По его данным, в этом году венесуэльские пограничники изъяли на границе с Колумбией в общей сложности 40 миллионов литров бензина и 21 тысячу тонн продовольствия.
В настоящее время литр 95-го бензина стоит в Венесуэле полтора цента, а заправить бак автомобиля можно примерно за 0,4 доллара, что существенно ниже уровня цен в Колумбии. При этом бутылка питьевой воды стоит в стране примерно в четыре раза дороже, а субсидии государства на бензин доходят до 12,5 миллиарда долларов в год.