Հայաստանը խորապես անհանգստացած է Իրաքի հյուսիսում եզդի բնակչության հանդեպ շարունակվող զանգվածային բռնությունների եւ դրա հետեւանքով բազմաթիվ մարդկային զոհերի փաստով:
Որեւէ ազգային եւ կրոնական փոքրամասնության եւ, մասնավորապես, Իրաքի եզդիների հանդեպ բռնության կիրառումը բացարձակապես անընդունելի է, եւ միջազգային հանրությունը պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկի դրանք ժամ առաջ դադարեցնելու, տուժածներին աջակցություն ցուցաբերելու, մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար:
Նախագահի մամուլի քարտուղարի գրասենյակից հայտնում են, թե ՀՀ նախագահի կողմից հանձնարարականներ են տրվել արտգործնախարարությանը եւ դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներին՝ միջազգային ասպարեզում խնդրին պատշաճ մակարդակով հետամուտ լինելու իրենց ջանքերը կրկնապատկելու համար:
Սերժ Սարգսյանն այսօր ՀՀ վարչապետի հետ քննարկել է նաեւ Հայաստանի կողմից տրամադրվող մարդասիրական օգնության՝ նախապես ծրագրված ծավալներն ավելացնելու հարցը, ինչին ՀՀ կառավարությունը լուծում կտա առաջիկա օրերի ընթացքում:
Խնդիրը շարունակելու է մնալ պաշտոնական Երեւանի ուշադրության կենտրոնում, եւ Հայաստանի Հանրապետությունն իր ուժերի չափով հետեւողականորեն սատարելու է փորձության մեջ հայտնված բարեկամ եզդի ժողովրդին:

YEREVAN. – Armenia is deeply concerned over violence against Yazidis that led to numerous deaths in Iraq's north, president's spokesperson said in a statement.
Use of violence against any ethnic and religious minority group is absolutely unacceptable, and the international community should take immediate steps to stop the violence and provide humanitarian assistance.
President Sargsyan has instructed foreign ministry and diplomatic missions to double their efforts in international platforms.
On Monday Serzh Sargsyan and Prime Minister Hovik Abrahamyan discussed issues related to increasing the level of Armenia-provided humanitarian assistance, spokesperson's office reported.
The issue will remain in the focus of official Yerevan, and Armenia will be consistent in providing support to the fraternal Yazidi nation as much as possible.