Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը ոչ միայն Թուրքիայի իշխանությունների խնդիրն է, այլեւ թուրք ժողովրդի: Այս մասին այսօր՝ օգոստոսի 26-ին, Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել են Կանադացի պատգամավորները:
Հայաստանի ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Կանադայի Համադաշնության խորհրդարանական պատվիրակությանը, որի կազմում էին պատգամավորներ Բրեդ Բաթը, Լեոն Բենուան, Ռաս Հյուբերտը եւ ՙՄեկ ազատ աշխարհ՚ ՀԿ-ի նախագահ Մաջիդ էլ Շաֆին, ՀԿ անդամներ Սամուել Պլետտը եւ Հանի Պողոսյանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում, կարեւորեց Հայաստանի եւ Կանադայի միջեւ քաղաքական երկխոսությունը եւ երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացումը: ՀՀ ԱԺ նախագահի խոսքով՝ երկու երկրներն ունեն համագործակցության բարի ավանդույթներ, եւ Հայաստանը մեծ նշանակություն է տալիս միջխորհրդարանական կապերի խորացմանը:
Գալուստ Սահակյանը միջխորհրդարանական կապերի զարգացման գործում կարեւորեց բարեկամական խմբերի աշխատանքը եւ նշեց, որ ՀՀ Ազգային ժողովում կա Հայաստան-Կանադա բարեկամության պատգամավորական խումբ:
Ազգային ժողովի նախագահը բարձր գնահատեց հայ եւ կանադացի խորհրդարանականների արդյունավետ համագործակցությունը ՄԱԿ-ում, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում եւ այլ հեղինակավոր միջազգային կառույցներում:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշեց, որ Հայաստանը հետամուտ է խնդրի կարգավորմանը միայն խաղաղ ճանապարհով եւ բարձր է գնահատում Կանադայի հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում:
Պարոն Սահակյանը նշեց, որ 2015 թ.-ին լրանում է Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, եւ անդրադառնալով մարդկության դեմ հանցագործությունների դատապարտմանը՝ բարձր գնահատեց Կանադայի դերակատարությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը հյուրերին հրավիրեց մասնակցելու 2015 թ.-ի ապրիլին Երեւանում կազմակերպվելիք «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» խորագրով միջազգային համաժողովին:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն հայտնեցին ընդունելության համար եւ նշեցին, որ առավոտյան այցելել են Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր եւ ծանոթանալով թանգարանի ցուցանմուշներին՝ լիովին զգացել են հայ ժողովրդի ցավը: Նրանք սիրով ընդունեցին ՀՀ ԱԺ նախագահի՝ միջազգային համաժողովին մասնակցելու հրավերը:

Признание Геноцида армян это не только задача турецких властей, но и турецкого народа. Об этом 26 августа заявили канадские депутаты в ходе встречи со спикером Национального Собрания Галустом Саакяном.
Как сообщили Новости Армении - NEWS.am в пресс-службе Национального Собрания, в парламентскую делегацию Канады вошли Бред Бат, Леон Бануа, Рас Хьюберт, а также председатель общественной организации «Один свободный мир» Маджид аль Шафин, члены общественной организации Самуель Плет и Хани Погосян.
Галуст Саакян отметил важность политического диалога между Арменией и Канадой, а также дальнейшего развития двусторонних отношений. По словам главы парламента, у обеих стран имеются добрые традиции сотрудничества, и Армения придает серьезное значение углублению межпарламентских связей.
В деле развития межпарламентских связей Саакян указал на важность деятельности групп дружбы, отметив, что в Национальном Собрании действует группа дружбы Армения – Канада. Спикер парламента высоко оценил эффективное сотрудничество армянских и канадских парламентариев в ООН, Парламентской ассамблее Франкофонии, других авторитетных международных структурах.
Затронув  вопрос урегулирования карабахского вопроса, Саакян отметил, что Армения прилагает усилия в направлении урегулирования конфликта исключительно мирным путем и высоко оценивает сбалансированную позицию Канады в вопросе урегулирования конфликта. Председатель парламента подчеркнул, что в 2015 году исполняется 100-я годовщина Геноцида армян и, обратившись к осуждению преступлений против человечества, высоко оценил роль Канады в деле признания Геноцида армян. Саакян пригласил гостей принять участие в предстоящей в апреле 2015 года в Ереване международной конференции «Парламентарии против геноцида».
Члены делегации в свою очередь отметили, что утром посетили Мемориальный комплекс в память жертв Геноцида армян и ознакомились с представленными в музее экспонатами. Парламентарии приняли приглашение спикера парламента Армении принять участие в международном форуме и отметили, что вопрос признания Геноцида – задача не только властей Турции, но и всего турецкого народа.