Ֆրանսիայում մեղադրանք են ներկայացրել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի տնօրեն-կարգադրիչ Քրիսթին Լագարդին: Այս մասին հայտնում է lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Agence France-Presse-ը:
Նրան կասկածում են հանցավոր անփութության մեջ՝ նախագահ Նիկոլա Սարկոզիի օրոք ֆինանսների նախարար աշխատելու տարիներին: Լագարդը գործակալությանը հայտնել է, որ նախկին գործունեության մեղադրանքների պատճառով չի պատրաստվում հրաժարական տալ ներկայիս պաշտոնից:
Լագարդը անցնում է այսպես կոչված «Տապիի գործով»: 1990թ. գործարար Բեռնար Տապին ֆինանսական գիգանտ «Լիոնյան վարկ»-ից գումար էր վերցրել «Ադիդաս» ընկերությունում բաժնեմաս գնելու համար:  1993թ. նույն «Լիոնյան վարկ»-ը կոնսորցիում էր ստեղծել, որը Տապիի հանձնարարականով վաճառել էր «Ադիդաս»-ում նրա  բաժնեմասը: Իրականում, ըստ քննության, բանկն օֆշորային սխեմայի օգնությամբ ընկերությունը ինքն իրեն է վաճառել:
2003թ. Բերնար Տապին բանկից փոխհատուցում էր պահանջել.  գործարարի վարկածով՝ տասը տարի առաջ կոնսորցիումը ապօրինի գործարք էր կատարել: Այդ պահին «Լիոնյան վարկ»-ը մասամբ կառավարության վերահսկողության ներքո էր, այդ պատճառով էլ վեճը քննում էր Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարարությունը, որի նախարարը Լագարդն էր: Վերջապես հայցը հանձնել էին մասնավոր արբիտրաժային դատարան: Արդյունքում գործարարը 403 միլիոն եվրո փոխհատուցում էր ստացել: Սոցիալիստները Սարկոզիի աշխատակազմին մեղադրել էին ֆինանսական խարդախությունների մեջ, եւ ընտրություններում հաղթանակից հետո Ֆրանսուա Օլանդը սկսել է այս գործի քննությունը:

Во Франции предъявлены обвинения директору-распорядителю Международного валютного фонда (МВФ) Кристин Лагард. Об этом сообщает Лента.Ру со ссылкой на Agence France-Presse.
Ее подозревают в преступной небрежности на посту министра финансов во времена президентства Николя Саркози. Сама Лагард уже заявила агентству, что из-за обвинений, связанных с предыдущей деятельностью, не намерена подавать в отставку с поста главы МВФ.
Кристин Лагард проходит по так называемому «делу Тапи». В 1990 году бизнесмен Бернар Тапи взял у дочернего банка французского финансового гиганта «Лионский кредит» деньги на покупку доли в компании «Адидас», а в 1993 году тот же «Лионский кредит» создал консорциум, который по поручению Тапи продал его долю в «Адидасе». На самом деле, по мнению следствия, банк при помощи офшорной схемы продал компанию сам себе.
В 2003 году Бернар Тапи потребовал компенсацию от банка — по версии бизнесмена, десять лет назад консорциум продешевил с продажей. К тому моменту «Лионский кредит» был уже частично под контролем правительства, поэтому спор рассматривало министерство финансов Франции, которым тогда руководила Лагард. В конце концов иск передали в частную арбитражную комиссию. В итоге бизнесмен получил компенсацию в размере 403 миллионов евро. Социалисты обвинили администрацию Саркози в финансовых махинациях, и после победы на выборах Франсуа Олланд инициировал расследование по этому делу.