Եվրամիության առաջիկա գագաթաժողովի առիթով հեռախոսազրույցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը քննարկել են Ուկրաինայի իրավիճակը: Այդ մասին հաղորդվում է Կրեմլի կայքում:
«Քննարկվել են ներուկրաինական հակամարտության քաղաքական կարգավորման հնարավոր օժանդակության տարբերակները: Երկու կողմերն ընդգծել են արյունահեղության դադարեցման անհրաժեշտությունը, հումանիտար աղետի հաղթահարումը եւ բացառապես քաղաքական միջոցներով խնդիրների լուծումը», - ասվում է հաղորդագրության մեջ, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:
Ավելի վաղ, Ֆրանսուա Օլանդը Ուկրաինայի իշխանությունների կոչ է արել զսպվածություն ցուցաբերել աշխարհազորայինների դեմ զինված գործողությունների ժամանակ:

В связи с предстоящим саммитом ЕС в ходе телефонного разговора президент России Владимир Путин и президент Франции Франсуа Олланд обсудили ситуацию на востоке Украины. Об этом сообщается на сайте Кремля.
«Рассматривались варианты возможного содействия политическому урегулированию внутриукраинского конфликта. С обеих сторон подчеркнута необходимость прекращения кровопролития, преодоления гуманитарной катастрофы и решения проблем исключительно мирными политическими средствами», — говорится в сообщении, передает Gazeta.ru
Кроме того, Путин и Олланд договорились поддерживать контакты в дальнейшем.
Ранее Франсуа Олланд призывал власти Украины проявлять сдержанность в военных операциях против ополченцев.