Արաբական Միացյալ Էմիրությունները տարվա ընթացքում 8,7 մլրդ դոլարի նավթամթերք կարտահանի Եգիպտոս:
Եգիպտոսի նավթագազային ձեռնարկության (EGPC) պաշտոնական ներկայացուցիչը հայտարարել է, որ վառելիքի բեռնաթափումը կսկսվի արդեն սեպտեմբերին, փոխանցում է ՓՐԱՅՄ-ը:
Ներկայումս Եգիպտոսը էներգապաշարների պակաս ունի եւ ստիպված է ամսական 1 միլիարդից մինչեւ 1,3 միլիարդ դոլարի վառելիք ներմուծել: Ավելի վաղ Եգիպտոսի կառավարությունը ամեն տարի 15 միլիարդ դոլարից ավելի սուբսիդիա էր հատկացնում բենզինի եւ վառելանյութերի միասնական գին պահպանելու համար. դա երկրի ողջ բյուջեի գրեթե կեսն է: Այս տարվա հուլիսին Եգիպտոսի իշխանությունները կրճատել են բենզինի ամենատարածնած ապրանքանիշների սուբսիդավորումները, որը գների զգալի աճի պատճառ դարձավ: Հուլիսի 5-ի դրությամբ` վառելիքի գինը երկրում աճել է 70%-ով:

Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) поставят в Египет в течение года нефтепродукты на сумму $8,7 млрд.
Как заявил официальный представитель Египетской нефтегазовой корпорации (EGPC), отгрузка топлива начнется уже в сентябре, сообщает ПРАЙМ
В настоящий момент Египет испытывает нехватку энергоресурсов и ежемесячно вынужден импортировать топливо на сумму от $1 млрд до $1,3 млрд. Ранее правительство АРЕ каждый год выделяло более $15 млрд топливных субсидий для поддержания единой цены на бензин и другие горюче-смазочных материалы — примерно пятую часть всего бюджета страны. В июле этого года власти Египта сократили топливные субсидии на наиболее распространенные марки бензина, что привело к значительному росту цен. По состоянию на 5 июля стоимость топлива в стране подскочила в среднем на 70%.