Տնտեսագետ Բագրատ Ասատրյանը հույս ունի, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությանը չի անդամակցի, որովհետեւ այդ կառույցը քաղաքական է, որեւէ տնտեսական հարց չի լուծում:
«Մեկ տարի անց Մաքսային միությունն ավելի վատն է լինելու, իսկ հայ հասարակության մեծ մասն էլ դեմ կլինի այդ կառույցին անդամագրվելուն: Մենք իրականում ոչ մի ստանալիք չունենք այդ միությունից: Հայ ժողովուրդը պետք է գիտակցի, թե քաղաքական, ֆինանսական, տնտեսական վատ վիճակի փոխարեն ինչ է տալու այդ միությունը: Ռուսաստանն այլեւս չի խոսում հեռանկարների մասին: Այնպես որ այս միությանն անդամագրվելը կործանարար կլինի մեզ համար»,- այսօր՝ սեպտեմբերի 24-ին, լրագրողների հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց տնտեսագետը:
Գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն էլ կարծում է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցներից հետո Հայաստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին ռիսկային է լինելու:
«Հայաստանն այլեւս չպետք է հույս դնի Ռուսաստանի վրա: Մենք պետք է փորձենք կապեր հաստատել արտասահմանյան խոշոր ընկերությունների հետ»,- ավելացրեց նա:
Նշենք, որ ԱՊՀ հարցերով Դումայի կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին սեպտեմբերի 17-ին հայտարարել էր, որ հոկտեմբերի 9-ին Ռուսաստանին, Բելառուսին եւ Ղազախստանին կմիանա նաեւ Հայաստանը:

YEREVAN. – Economist Bagrat Asatryan hopes that Armenia will not join the Eurasian Economic Union (EaEU) because, in his view, this organization is political and it does not solve any economic matter.
“The [Russia-led] Customs Union will be worse a year later, and the majority of the Armenian public will be against accession to this organization.
“We have nothing to get from this union. The Armenian people should realize what this union will give instead of a political, financial, [and] economic disrepair.
“Russia is no longer speaks about the prospects. So, becoming a member in this union will be disastrous for us [, Armenia],” Asatryan stated at a press conference on Wednesday.
In turn, economist Gagik Makaryan, who is also Chairman of the Republican Union of Employers of Armenia, expressed a view that after the present-day sanctions against Russia, Armenia’s EaEU accession will be risky.
“Armenia should no longer rely on Russia. We [Armenia] must try to establish ties with large foreign companies,” Makaryan added.