Հայաստանի 2015-ի պետական բյուջեն հանգեցնում է բանանային հանրապետության: Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 13-ին, խորհրդարանում հայտարարել է ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Միքայել Մելքումյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի ապագան իրական սեկտորի զարգացումն է, գիտության եւ արդյունաբերության փոխգործակցումն ու իննովացիաները:
«Հերթական բյուջեի նախագիծը դրա համար հնարավորություններ չի տալիս, ուստի ԲՀԿ-ն դեմ է քվեարկելու:
2013-ին ներմուծումը կազմել է մոտ 4,5 մլրդ դոլար, իսկ արտահանումն ընդամենը 1,5 մլրդ դոլար: Տարբերությունը 3 մլրդ դոլար է, որը գոնե որոշ մասով պետք է լրացնել արտաքին ներդրումներով: Բայց տեղի է ունենում ճիշտ հակառակը. հայկական բիզնեսը չդիմանալով ճնշմանը եւ չցանկանալով ռիսկի գնալ, սկսում է ներդրումներ անել արտերկրում: Ներդրումների անբավարարության արդյունքում աշխատանքի արտադրողականությունը տնտեսության մեջ մնում է շատ ցածր»,-ընդգծել է պատգամավորը:

Проект госбюджета на 2015 г ведет Армению к банановой республике. Об этом заявил в парламенте 13 ноября депутат от «Процветающей Армении», зампред парламентской комиссии по экономике Микаэл Мелкумян. Будущее Армении - в развитии реального сектора, инноваций на стыке науки и производства, добавил он. Проект очередного бюджета, добавил он, не дает для этого возможностей, поэтому «ПА» проголосует против него.
Импорт в Армению в 2013 г составил около $4,5 млрд., экспорт - только $1,5 млрд. Пробел в $3 млрд. нужно хоть отчасти заполнить внешними инвестициями. Но происходит как раз наоборот - армянский бизнес, не выдерживая давления и не желая идти на риск, начинает инвестировать за рубежом.
В результате недостатка инвестиций производительность труда в экономике остается крайне низкой, добавил Мелкумян. В промышленности она составляет $100 на человека в день, а в сельском хозяйстве настолько мала, что публиковать ее не стоит из соображений национальной безопасности, заявил Мелкумян.