Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հակահայ քաղաքականության պայմաններում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը Հայաստանի համար անվտանգության տարր է պարունակում։ Այս մասին դեկտեմբերի 6-ին Բանակցության երևանյան կենտրոնի կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու փոխհատուցումը. Պատմական արդարության վերականգնման ուղին» թեմայով ասուլիսում հայտարարել է ԱԳՆ Սահմանակից երկրների վարչության պետ Արսեն Ավագյանը։
ՀՀ իշխանությունները, ընդգծել է նա, քանիցս նշել են, որ Ցեղասպանության հարցում բոլոր հայերը պահանջատեր են. «Հայոց ցեղասպանության փաստն անհերքելի է ոչ միայն մեզ, այլեւ միջազգային հանրության համար»,- նշել է Արսեն Ավագյանը։
Այսօր, ըստ նրա, գործ ունենք Ցեղասպանության «խելացի ժխտման» քաղաքականություն վարող Թուրքիայի հետ։ Թուրքիան ասում է՝ եկեք միասին քննարկենք խնդիրը։ Շատերի մոտ կարող է տպավորություն ստեղծվել, որ Թուրքիան պատրաստ է դեմ առ դեմ կանգնել պատմությանը։ Սակայն թուրքական կողմի հիմնական նպատակն այն է, որ խնդիրը հանի միջագային օրակարգից», - ասել է ԱԳՆ աշխատակիցը։
2015թ.-ից հետո, հավելել է նա, Հայոց ցեղասպանությանճանաչման խնդիրը չի դադարի գոյություն ունենալ։ «Եվ մենք պատրաստ ենք մեր ունեցած փաստաթղթերը ներկայացնել միջազգային համապատասխան ատյաններ», - ասել է Ավագյանը։

В условиях антиармянской политики Турции и Азербайджана международное признание Геноцида армян содержит для Армении элемент национальной безопасности. Об этом 6 декабря в ходе конференции, организованной Ереванским центром переговоров на тему «Признание и компенсация Геноцида армян: путь восстановления исторической справедливости», заявил начальник Департамента сопредельных стран Министерства иностранных дел Армении Арсен Авагян.
Власти Армении, подчеркнул он, многократно отмечали, что в вопросе Геноцида все армяне являются требующей стороной. «Факт Геноцида армян неопровержим не только для нас, но и для международного сообщества», - отметил Арсен Авагян. Сегодня, по его словам, мы имеем дело с Турцией, которая ведет политику «умного отрицания». «Турция говорит: давайте вместе обсудим эту проблему. У многих может сложиться впечатление, что Турция действительно готова встать лицом к лицу с историей. Однако основная задача турецкой стороны заключается в том, чтобы снять проблему с международной повестки», - сказал сотрудник МИД Армении. После 2015 года, добавил Арсен Авагян, проблема признания Геноцида армян не прекратит существовать. «И мы готовы представить имеющиеся у нас документы в соответствующие международные правовые инстанции», - сказал начальник Департамента сопредельных стран МИД Армении.