Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսը Տիբեթի հոգեւոր առաջնորդի հետ չի հանդիպի՝ Չինաստանի հետ առանց այն էլ բարդ հարաբերությունները չփչացնելու համար։ Պապի հետ հանդիպում էր խնդրել Նոբելյան դափնեկիրների հանդիպմանը ներկա գտնվելու համար Հռոմ այցելած Դալայ Լաման։
Ըստ Վատիկանի ներկայացուցչի՝ թեեւ Պապը տիբեթյան բուդդայականների առաջնորդի հանդեպ «շատ մեծ հարգանք» է տածում, խնդրանքը մերժվել է «ակնառու պատճառներով»՝ Չինաստանի հետ բարդ հարաբերությունների համար։
Տիբեթի բուդդայականների հոգեւոր առաջնորդի ներկայացուցիչն ի պատասխան հայտնել է, որ Դալայ Լաման վշտացած է Պապի հետ չհանդիպելու փաստից, սակայն ոչ ոքի չի ցանկանում անհարմարություն պատճառել, փոխանցում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը։
Հռոմի պապն ու Դալայ Լաման վերջին անգամ հանդիպել էին 2006-ին։ Այն ժամանակ պապը Բենեդիկտոս XVI-ն էր։
Տիբեթը Չինաստանին էր միացվել 1950թ. զինված հակամարտությունից հետո։
Դալայ Լաման Տիբեթից փախել էր 1959 թ.՝ չինական լծի դեմ ապստամբելուց հետո։ Այդ օրվանից Դալայ Լաման ապրում է Հնդկաստանի Դհարմասալա քաղաքում։ Նա այցելում է աշխարհի տարբեր երկրներ՝ փորձելով Տիբեթին եւ տիբեթցիներին սատարում գտնել։

Папа Римский Франциск не встретится с духовным лидером Тибета Далай-ламой, чтобы не ухудшать и без того непростые отношения с Китаем. Об аудиенции с понтификом попросил находящийся в Риме на встрече лауреатов Нобелевской премии мира Далай-лама.
По словам представителя Ватикана, хотя Папа проявляет к лидеру тибетских буддистов «очень большое уважение», просьба была отклонена «по очевидным причинам», из-за деликатной ситуации в отношениях с Китаем.
Представитель духовного лидера тибетских буддистов сказал, что Далай-лама расстроен тем, что не сможет встретиться с папой, но не хочет никому причинять неудобств, передает Русская служба BBC.
Последняя встреча между понтификом и Далай-ламой состоялась в 2006 году, тогда буддистский лидер встречался с папой Бенедиктом XVI.
Тибет был присоединен к Китаю в результате скоротечного военного конфликта в 1950 году. Далай-лама бежал из Тибета в 1959 году, после восстания против китайского правления. С тех пор Далай-лама живет в городе Дхармасала в Индии. Он посещает различные страны мира в попытке заручиться поддержкой Тибету и тибетцам.