ՀՅԴ-ն որոշել է փոխզիջման գնալ այլ քաղաքական ուժերի հետ՝ ղեկավարվելով պրագմատիկ նկատառումներով: Այս մասին, այսօր՝ դեկտեմբերի 16-ին, ԱԺ-ում արտահերթ նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը՝ պատասխանելով ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի դիտողությանը:
Նա նշել է, որ քաղաքական ու հասարակական գործիչների դեմ ուղղված բռնությունները դատապարտող հայտարարության ներկա խմբագրությունը այնքան էլ չի համապատասխանում ՀՅԴ դիրքորոշմանը: «Չկարծեք, որ մենք ամեն ինչի հետ համաձայն ենք: Ավելին ասեմ. Մենք կցանկանայինք այլ հայտարարություն տեսնել, բայց մենք գիտակցում ենք, որ առաջարկում ենք ոչ թե ՀՅԴ հայտարարությունը, այլ ողջ խորհրդարանի: Նշանակում է, մենք պետք է հաշվի առնենք այլ ուժերի կարծիքը, եթե ցանկանում ենք, որ հայտարարությունն ընդունվի»,-ընդգծել է Ռուստամյանը:
«Մենք դատապարտում ենք նման անընդունելի գործողությունները եւ պետք է այդ գիտակցումը ամրագրել որպես էթիկայի նորմ»,-հավելել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը:
Ի պատասխան Փաշինյանն ասել է, որ բոլորի հետ ամեն գնով պայմանավորվելու փորձերը արժեզրկում են խորհրդարանական ուժերի հայտարարությունը. «Հետեւաբար ես դեմ եմ քվեարկելու»,-ընդգծեց նա:
Հիշեցնենք, որ վերջին օրերին բռնության դեպքեր են գրանցվում ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող գործիչների նկատմամբ: Մի քանի օր առաջ ծեծի էին ենթարկվել ազատամարտիկներ Մանվել Եղիազարյանը, Ռազմիկ Պետրոսյանն ու Սուրեն Սարգսյանը: Իսկ դեկտեմբերի 11-ին, երեկոյան, իր տան շքամուտքի մոտ հարձակման էր ենթարկվել ԱԺ պատգամավոր Արամ Մանուկյանը` ստանալով մարմնական վնասվածքներ: Ոստիկանությունը պարզել էր, որ հարվածողը եղել է 41-ամյա Արշակ Սվազյանը, որը սակայն բերման ենթարկվելուց հետո ազատ է արձակվել:

АРФ Дашнакцутюн решило пойти на компромисс вместе с другими силами руководствуясь прагматическими соображениями. Об этом заявил на внеочередном заседании парламента Армеини16 декабря глава фракции АРФД Армен Рустамян, отвечая на замечание депутата от Армянского национального конгресса Никола Пашиняна.
Он отметил, что нынешняя редакция заявления не вполне соответствует позиции АРФД. «Не думайте, что мы со всем согласны. Скажу вам больше: мы хотели бы видеть заявление иным. Но мы осознаем, что предлагаем не заявление АРФД, а заявление всего парламента. Значит, мы должны учесть мнение и других сил,  если хотим, чтобы заявление было принято», - подчеркнул Рустамян, комментируя проект парламентского заявления с осуждением насилия против общественных и политических деятелей.
«Мы осуждаем подобные неприемлемые действия и  должны закрепить это понимание за собой как норму этики», - добавил депутат АРФД.
В ответ на это Пашинян заявил, что попытки договориться со всеми любой ценой обесценивают заявление парламентских сил. «Поэтому я проголосую против», - добавил он.