Ռուսաստանի Պետդուման երրորդ ընթերցմամբ օրինագիծ է ընդունել, որով 10 տարով արգելվում է ժամանման ժամկետը խախտած օտարերկրացիների մուտքը երկիր:
Օրինագծի համաձայն, արգելվելու է օտարերկրյա այն քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձանց մուտքը Ռուսաստան, ովքեր «Ռուսաստան նախորդ այցելության ժամանակ երկրից դուրս չեն եկել եւ անընդմեջ ռուսական տարածքում են եղել 280 օրից ավելի՝ օրենքով նախատեսված ժամկետի օրվա ավարտից սկսած»: Նրանց համար, ովքեր ժամկետը խախտել են 6 ամսով, մուտքի 5-ամյա արգելք է սահմանվում:
Ներկայում ավելի կոշտ միջոցներ են կիրառվում: Մուտքը երեք տարով սահմանափակվում է այն քաղաքացիների համար, ովքեր նախկինում գերազանցել են Ռուսաստանում կես տարին մեկ անգամ 90 օր մնալու թույլտվությունը: Պատժվում են նաեւ այն միգրանտները, ովքեր այդ ժամկետը սպառվելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում չեն հեռացել երկրից:

Государственная дума России приняла в третьем чтении законопроект, запрещающий в течение десяти лет въезжать в страну иностранцам, нарушившим срок пребывания.
Согласно законопроекту, въезд в Россию будет запрещен «иностранным гражданам или лицам без гражданства, которые во время своего предыдущего пребывания в России не выехали из страны и находились на российской территории непрерывно свыше 280 суток со дня окончания предусмотренного законом срока». Для тех, кто превысил срок пребывания на шесть месяцев, устанавливается пятилетний запрет на въезд.
В настоящее время применяются менее жесткие меры. Въезд ограничивается на три года для иностранцев, которые ранее превысили разрешенные раз в полгода 90 суток пребывания в России. Также наказываются мигранты, не выехавшие из страны в течение месяца со дня окончания данного срока.