ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնորդները հանդես են գալիս Ուկրաինայում խաղաղության արագ վերականգնման օգտին, ասված է Մոսկվայում այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված հայտարարությունում:
«Մենք՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներս, հանդես ենք գալիս Ուկրաինայում խաղաղության արագ վերականգնման օգտին, անհրաժեշտ ենք համարում բոլոր հակամարտող կողմերի միջեւ բանակցային գործընթաց սկսելը, այդ թվում հումանիտար աղետի հետեւանքների հաղթահարման համար արտակարգ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար: Առանձնահատուկ անհանգստություն են առաջացնում մարդկային ողբերգությունները, մարդկանց մահերը, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Խիստ կարեւոր ենք համարում թույլ չտալ իրավիճակի հետագա բարդացում, դրսեւորել զսպվածություն, օգտագործել բացառապես հակամարտության կարգավորման քաղաքական, դիվանագիտական մեթոդներ, հասնել Մինսկի համաձայնություններին, որոնց նպատակը ազգային համաձայնությունն է եւ այդ երկրում գնաժամը հաղթահարելը»,-ասված է հայտարարությունում:

The CSTO leaders support speediest restoration of peace in Ukraine, says the statement adopted on Tuesday as a result of the meeting of Collective Security Council.
The heads of states deem necessary establishing peace talks between the parties, in particular for taking immediate measures to overcome consequences of humanitarian catastrophe.    They expressed concern over human tragedies, deaths of people, including civilians.
The leaders said it is important to show restraint, to use exclusively political and diplomatic methods for resolution of the conflict and to achieve implementation of the Minsk arrangements in order to reach national reconciliation and overcome the crisis.