ՀԱՊԿ անդամ երկրների առաջնորդները հանդես են գալիս Ուկրաինայում խաղաղության արագ վերականգնման օգտին, ասված է Մոսկվայում այսօր՝ դեկտեմբերի 23-ին կայացած ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստում ընդունված հայտարարությունում:
«Մենք՝ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ղեկավարներս, հանդես ենք գալիս Ուկրաինայում խաղաղության արագ վերականգնման օգտին, անհրաժեշտ ենք համարում բոլոր հակամարտող կողմերի միջեւ բանակցային գործընթաց սկսելը, այդ թվում հումանիտար աղետի հետեւանքների հաղթահարման համար արտակարգ միջոցառումներ ձեռնարկելու համար: Առանձնահատուկ անհանգստություն են առաջացնում մարդկային ողբերգությունները, մարդկանց մահերը, այդ թվում քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Խիստ կարեւոր ենք համարում թույլ չտալ իրավիճակի հետագա բարդացում, դրսեւորել զսպվածություն, օգտագործել բացառապես հակամարտության կարգավորման քաղաքական, դիվանագիտական մեթոդներ, հասնել Մինսկի համաձայնություններին, որոնց նպատակը ազգային համաձայնությունն է եւ այդ երկրում գնաժամը հաղթահարելը»,-ասված է հայտարարությունում:

Главы государств – членов ОДКБ выступают за скорейшее восстановление мира в Украине, говорится в заявлении, принятом по итогам заседания Совета коллективной безопасности организации, прошедшего в Москве 23 декабря.
«Мы, главы государств – членов ОДКБ, выступаем за скорейшее восстановление мира в Украине, считаем необходимым налаживание переговорного процесса между всеми противоборствующими сторонами, в том числе для принятия экстренных мер по преодолению последствий гуманитарной катастрофы. Особую обеспокоенность вызывают человеческие трагедии, гибель людей, в том числе гражданского населения.
Полагаем крайне важным не допустить дальнейшего осложнения ситуации, проявлять сдержанность, использовать исключительно политико-дипломатические методы урегулирования конфликта, добиваться выполнения Минских соглашений в целях достижения национального согласия и преодоления кризиса в этой стране», - говорится в заявлении.