NEWS.am-ը զգալի կրճատումներով ներկայացնում է Թուրքիայում ԱՄՆ դեսօանի՝ թուրքական «Hürriyet Daily News»-ում հրապարակված հոդվածը:
Հունվարի 19-ին Միացյալ Նահանգներում եւ Թուրքիայում հիշատակեցին երկու անձանց՝ Մարտին Լյութեր Քինգ-կրտսերին եւ Հրանտ Դինքին: Դոկտոր Մարտին Լյութեր Քինգ-կրտսերը գլխավորում էր ԱՄՆ-ում քաղաքացիական իրավունքի ժամանակակից շարժումը՝ պայքարելով Միացյալ Նահանգներում մարդու իրավունքների եւ աֆրոամերիկացիների ու բոլոր քաղաքացիների հավասար իրավունքների համար, մինչեւ սպանվեց 1968 թվականին:
Հրանտ Դինքը Թուրքիայում աշխատում էր որպես լրագրող, նաեւ ակտիվիստ էր: Միաժամանակ, նա ոչ միայն անմիջականորեն իր համայնքի՝ Թուրքիայի հայ քաղաքացիների եւ հայ-թուրքական հարաբերությունների, այլեւ Թուրքիայի բոլոր քաղաքացիների իրավունքների եւ ժողովրդավարության համար էր պայքարում: Ինչպես դոկտոր Քինգը, Հրանտ Դինքը նույնպես իր գործունեության պատճառով սպառնալիքներ էր ստանում եւ, արդյունքում, 2007 թվականին նույնպես սպանվեց: Չնայած տարբերություններին, երբ ես մտորում են այս երկու տղամարդկանց ժառանգության մասին, հատկանշական նմանություն եմ տեսնում:
Ե՛վ Մարտին Լյութեր Քինգ-կրտսերը, ե՛ւ Հրանտ Դինքն իրենց կյանքի նվիրել են խաղաղությանը, հավասարությանը հասնելուն, արդարությանը նպաստելոն, ինչպես նաեւ մարդու հիմնարար իրավունքների եւ քաղաքացիական իրավունքների պաշտպանությանն ու ապահովմանը: Երկուսն էլ բարի էին, կարեկից, բարեգործ. հատկանիշներ, որոնք նույնպես նրանց օգնեցին խորը եւ նշանակալի կապեր հաստատել հասարակության բոլոր շերտերի հետ: Երկուսն էլ մերժում էին բռնությունն ու ատելությունը՝ ձգտելով խաղաղության եւ սիրո՝ նպատակ ունենալով հաղթահարել տարաձայնությունները եւ միատեղել համայնքները: Երկու տղամարդիկ էլ իսկական հայրենասերներ էին, ովքեր հստակ հավատում էին, որ անարդարությունն արմատախիլ անելու դեպքում իրենց երկրներն ավելի ուժեղ կլինեն:
Երբ մենք հիշում ենք նրանց եւ հիշում նրանց ժառանգության մասին, պետք է հիշենք, որ վերջինների տեսլականն ամբողջությամբ չի իրագործվել: ԱՄՆ-ում բողոքի վերջին ակցիաները՝ կապված ոստիկանների կողմից անզեն աֆրոամերիկացու սպանության հետ, վառ հիշատակում է այն մասին, որ Միացյալ Նահանգներում դեռեւս պետք է աշխատել Մարտին Լյութեր Քինգի երազանքն իրականություն դարձնելու ուղղությամբ: Եվ այստեղ՝ Թուրքիայում, էթնիկ տարբեր համայնքներ շարունակում են հանդես գալ հավասար իրավունքների, ինչպես նաեւ Թուրքիայի հանրապետությունում ավելի խաղաղ եւ ներդաշնակ հարաբերությունների օգտին: Երբ կանգ ես առնում եւ մտածում ես, հասկանում ես, որ ե՛ւ Մարտին Լյութեր Քինգը, ե՛ւ Հրանտ Դինքը, ապագայի մասին նույն «երազանքն» ունեին, որտեղ բոլոր քաղաքացիներն իրապես հավասար են: 2015 թվականին մենք պետք է շարունակենք այդ մարդկանց ժառանգությունն ու զոհողությունները եւ աշխատենք, որ այդ երազանքներն իրականություն դառնան:

Новости Армении – NEWS.am приводит статью посла США в Турции, опубликованную в турецкой газете «Hürriyet Daily News», со значительными сокращениями:
В Соединенных Штатах и Турции 19 января вспоминали жизнь и трагическую гибель двух мужчин – Мартина Лютера Кинга-младшего и Гранта Динка. Доктор Мартин Лютер Кинг-младший возглавлял современное движение за гражданские права в Соединенных Штатах, борясь не покладая рук за равные права и возможности для афроамериканцев и всех граждан, пока не был убит в 1968 году.
Грант Динк работал как активист и журналист здесь, в Турции. Между тем, он тоже был поборником не только за права непосредственно своей общины – армянских граждан Турции – и за турецко-армянские отношения, но и за демократию и права человека для всех граждан Турции. Как и доктор Кинг, Грант Динк получал угрозы убийством из-за своей работы и, в конечном итоге, в 2007 году тоже был убит. Несмотря на их различия, когда я размышляю о наследии обоих мужчин, я также вижу примечательное сходство.
И Мартин Лютер Кинг-младший, и Грант Динк посвятили свою жизнь продвижению мира, достижению равенства, содействию справедливости, а также обеспечению и защите основных прав человека и гражданских прав. Оба были добры, сострадательны, добродетельны – качества, которые также позволили им установить глубокие и значимые связи со всеми слоями  общества. Оба отвергали насилие и ненависть, стремясь к миру и любви с целью преодолеть разногласия и свести вместе общины. Оба мужчины были настоящими патриотами, которые твердо верили, что устранение несправедливости сделает их страны сильнее.
Когда мы вспоминаем их и размышляем об их наследии, мы должны помнить, что видения последних до сих пор полностью не осуществились. Недавние акции протеста в США в связи с гибелью безоружных афроамериканцев от рук полицейских – это яркое напоминание о том, что в Соединенных Штатах еще предстоит работать над тем, чтобы сделать мечту Мартина Лютера Кинга реальностью. И здесь, в Турции, различные этнические общины продолжают выступать за равные права, а также за более мирные и гармоничные отношения в Турецкой Республике. Когда останавливаешься и думаешь об этом, и Мартин Лютер Кинг-младший, и Грант Динк имели одну и ту же «мечту» о будущем, в котором все граждане действительно равны. В 2015 году мы должны и дальше поддерживать наследие и жертвы этих людей и работать над тем, чтобы их мечты стали реальностью.