Ազգային ժողովը միայն խախտումով կարող է Գագիկ Ծառուկյանին զրկել պատգամավորական մանդատից: Այս մասին այսօր` փետրվարի 13-ին, լրագրողներին ասաց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Մարտիրոսյանը, որը Րաֆֆի Հովհաննիսյանի փոխարեն էր եկել մամուլի ասուլիսին:
Արմեն Մարտիրոսյանի խոսքով` այսօր ամբողջ Ազգային ժողովը պետք է ցրել:
«Ամբողջ Ազգային ժողովը ոչինչ չի անում, հետեւաբար, բոլորին պետք է ցրել»,- ասաց նա:
Նշենք, որ նախագահ ՍերԺ Սարգսյանը փետրվարի 12-ին ՀՀԿ խորհրդի նիստում ունեցած ելույթի ժամանակ հայտարարել էր, որ Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը երկրի համար դարձել է չարիք։ Նա նաեւ Ծառուկյանին ազատել է Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամի կարգավիճակից, խոստացել, որ գործընթաց է սկսվելու Ծառուկյանի՝ ԱԺ նիստերից պարբերաբար բացակայելու կապակցությամբ։

Национальное Собрание Армении может лишить Гагика Царукяна депутатского мандата только противоправным путем. Об этом на встрече с журналистами 13 февраля заявил заместитель председателя партии «Наследие» Армен Мартиросян, который пришел на пресс-конференцию вместо лидера партии Раффи Ованнисяна. По словам Мартиросяна, сегодня нужно распустить весь парламент. «Все Национальное Собрание ничего не делает, поэтому всех надо распустить», – сказал представитель партии «Наследие».
Президент Армении Серж Саргсян 12 февраля в ходе заседания Совета РПА заявил, что «политический игрок Гагик Царукян стал злом для страны». Он также освободил Царукяна от должности члена Совета национальной безопасности, пообещал, что начнется процесс в связи с периодическими отсутствиями последнего на заседаниях парламента.