Ընթացիկ տարվա հունվարին, ի տարբերություն 2013 թվականի դեկտեմբերի, ԱՄՆ դոլարը Հայաստանում ամրապնդվեց գրեթե 18%-ով: Ռուսաստանում դոլարի փոխարժեքի գրեթե նույն տեմպերն արձանագրվել են անցյալ տարվա հուլիսին: Այնուհետեւ գործընթացը թափ հավաքեց, եւ ընթացիկ տարվա հունվարին հակառեկորդ սահմանվեց. ռուբլու հանդեպ դոլարի փոխարժեքն աճեց 2.3 անգամ
Մեր հյուսիսային հարեւանի մոտ դժվարին խնդիրների գորդյան հանգույցն ակնհայտ է, ընդ որում, ինչպես հին, այնպես էլ նոր:
Ռուբլու անկումը մեխանիկորեն ավելացրեց ռուսական բանկերի եւ կորպորացիաների հավասարակշռության մեջ արժութային պարտավորությունները: Իրավիճակը խորացրեց միջազգային գործակալությունների կողմից վարկանիշերի նվազեցումը: Հունվարին «Standard & Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը Ռուսաստանի վարկային վարկանիշն իջեցրեց մինչեւ «BB+» աստիճանի (այսպես կոչված «աղբային» մակարդակի), ինչը ներդրումային մակարդակից ցածր է: Այլ կերպ ասած՝ խորհուրդ չի տրվում Ռուսաստանում ներդրում կատարել՝ բարձր ռիսկերի պատճառով:
Մեկ այլ վարկանիշային գործակալությունը՝ «Fitch»-ը, արտասահմանյան եւ ազգային արժույթով Հայաստանի թողարկային դեֆոլտի երկարաժամկետ վարկանիշը «BB-»-ից իջեցրեց «В+»-ի: Գործակալության նշած պատճառներից մեը Ռուսաստանում փոխարժեքի անկումից մեր երկրի տնտեսության կախվածությունն է:
Արտարժույթի հետ կապված իրավիճակն ամենեւին էլ լավատեսություն չի ներշնչում: 2013 թվականի դեկտեմբերից 2014-ի նոյեմբեր Հայաստանի արժութային պահուստները նվազել են ավելի քան 0.7 մլրդ-ով կամ գրեթե 1.5 անգամ: Շատերը կարծում են, որ արժութային շուկայում «դոլարային» ներդրումներով Կենտրոնական բանկը փորձում էր կանխել դրամի փոխարժեքի անկումը: Բայց չի բացառվում, որ միաժամանակ բավարարվում էր դոլարի գնորդների որոշակի խոշոր շրջանակի պահանջը:
Ինչ վերաբերում է արժութային շուկաներում միջամտություններին, ապա Ռուսաստանի տխուր փորձը հատկանշական է: Չնայած անցյալ տարվանից մինչեւ այս տարվա հունվարն ընկած ժամանակահատվածում Ռուսաստանի Բանկն արժութային շուկայում գրեթե 81.3 մլրդ դոլար եւ 5.7 մլրդ եվրո է վաճառել, տեսանելի ապագայում արժութային շուկայի վրա դա չի ազդել:
Ռուսաստանի համար խրոնիկ «մինուս»-ին ավելացավ նաեւ երկրից կապիտալի հսկայական արտահոսքը, որը զգալիորեն գերազանցեց նախկինում հնչած կանխատեսումները: Պաշտոնական տվյալներով, անցյալ տարի կապիտալի զուտ արտահոսքը հասավ ռեկորդային ցուցանիշի՝ 151.5 մլրդ դոլարի:
Իսկ Հայաստանում, չնայած արտաքին ապրանքաշրջանառության բացասական սալդոն անցյալ տարի կրճատվել է աննշան 3.7%-ով, ամեն դեպքում, շարունակում է մեծ գումար կազմել՝ 2.6 մլրդ դոլար: Բացի այդ, արտաքին մասնավոր դրամական փոխանցումների գումարը կրճատվել է (անցյալ տաչվա հունվար-նոյեմբերին՝ 80.7 մլն դոլարով), իսկ դրանց արտահոսքն ավելացել է (17.6 մլն դոլարով):
Նշենք, որ զարգացած երկրների մեծ մասում մեկ այլ գլխացավանք է գնանկումը: Այդ պետությունների Կենտրոնական բանկերն արդեն վերաֆինանսավորման դրույքաչափը նվազեցրել են մինչեւ չնչին տոկոսների: Նպատակը տնտեսության աճը խթանելն է:
Հայաստանում վերաֆինանսավորման դրույքաչափն ընդամենը մեկուկես ամսվա ընթացքում երեք անգամ ավելացել է: Արդյունքում, այդ ժամանակահատվածում դրույքաչափն աճել է 3.75%-ով՝ հասնելով 10.5%-ի:
Պաշտոնապես, ամեն ինչի պատճառն արտաքին գործոններն են. դոլարի արժեւորումը, արդյունաբերական եւ հումքային համաշխարհային շուկայում գների աճը: Սակայն միջազգային փորձագետները նաեւ այլ բացատրություն ունեն. մի շարք «զարգացող» երկրներում արժութային ճգնաժամի նախնական պատճառն ազգային արժույթի արհեստական փոխարժեքն է: Հիշեցնենք, որ անցյալ տասնամյակում Հայաստանում դոլարի փոխարժեքը նվազում էր, եւ 2003-2008 թվականներին կրճատվեց գրեթե 1.9 անգամ (578.8 դրամից հասնելով 306.0 դրամի): Հավելենք, որ բազմաթիվ անկախ փորձագետներ դրամի նման ամրապնդումն անհիմն էին համարում:

В январе текущего года, по сравнению с декабрем 2013 года, доллар США в Армении укрепился почти на 18%. В России примерно такой же темп в курсе доллара был зафиксирован в июле прошлого года. Затем процесс ускорился, и в январе текущего года был установлен антирекорд – курс доллара к рублю повысился в 2,3 раза.
У нашего северного соседа налицо гордиев узел тяжелых проблем, как старых, так и новых. Создался своего рода замкнутый круг, когда следствия, в свою очередь, превращаются в причины. Приведем лишь отдельные из них.
Обвал рубля автоматически увеличил долю валютных обязательств в балансе российских банков и корпораций. Ситуация усугубилась из-за снижения рейтингов международными агентствами. В январе рейтинговое агентство «Standard & Poor’s» снизило кредитный рейтинг России до отметки «BB+» (так называемый «мусорный» уровень), что ниже инвестиционного уровня. Проще говоря, «не рекомендуется» инвестировать капитал в России, из-за высоких рисков.
Кстати, эти рейтинги весьма «удачно» вписались в санкции ряда стран Запада против России. Отражая современное состояние российской экономики, они стали дополнительным катализатором для дальнейшего развития негативных процессов. Подобный рейтинг, отпугивая потенциальных иностранных инвесторов, провоцирует уже имеющихся внешних кредиторов пересматривать сроки платежей по долгам. То есть в стране возникла непредвиденная годы назад дополнительная потребность в валюте…
В свою очередь, другое рейтинговое агентство, «Fitch», понизило долгосрочные рейтинги дефолта эмитента Армении в иностранной и национальной валютах с «BB-» до «В+». Озвученная агентством причина - большая зависимость экономики нашей страны от спада в России.
Ситуация, связанная с валютой, отнюдь не внушает оптимизм. С декабря 2013 года по ноябрь 2014 года валютные (банковское золото продали в 2003 году) резервы Армении сократились более чем на $0,7 млрд., или же почти в 1,5 раза. Многие считают, что «долларовыми» интервенциями на валютном рынке Центробанк пытался сдержать падение курса драма. Но, не исключается, что одновременно удовлетворялся спрос определенного круга крупных покупателей долларов.
Что касается интервенций на валютном рынке, то плачевный опыт России весьма показателен. Хотя за период с прошлого года по январь текущего года Банком России было продано на валютном рынке почти $81,3 млрд. и около 5,7 млрд. евро, к зримому позитиву на валютном рынке это не привело.
К хроническим «минусам» для России добавился грандиозный отток капитала из страны, ощутимо превысивший раннее озвученные прогнозы. По официальным данным, чистый отток капитала в прошлом году достиг рекордной суммы в $151,5 млрд. В итоге даже огромный профицит во внешнеторговом обороте за прошлый год ($188,66 млрд., что на 3,7% выше показателя предыдущего года) не спас рубль от падения.
В Армении же отрицательное сальдо во внешнеторговом обороте, хотя и сократилось в прошлом году на незначительные 3,7%, все продолжает составлять внушительную сумму – почти $2,6 млрд. К тому же сумма внешних частных трансфертов сократилась (в январе-ноябре прошлого года – на $80,7 млн.), а их отток увеличился (на $17,6 млн.). Заметим, что это отток лишь по частным некоммерческим трансфертам.
Для сдерживания двузначной инфляции, а также уменьшения давления на валютном рынке, российский Центробанк в середине декабря повысил ключевую ставку - с 10,5% до 17,0% (функция другой ставки – рефинансирования, в России служат для контроля и регуляции). В конце января, однако, регулятор вынужден был отступить под шквалом критики и требований банкиров и промышленников, снизив ключевую ставку до… 15%.
Заметим, что в большинстве развитых стран другая причина для головной боли – дефляция. Центробанки этих государств давно уже снизили ставку рефинансирования до долей процента, в силу чего проценты по депозитам приняли даже минусовое значение. Цель – стимулирование роста экономики.
В Армении ставка рефинансирования всего лишь за неполные полтора месяца была повышена в три раза. В итоге ставка за этот период возросла на 3,75%, до 10,5%.
Официально все скидывается на внешние факторы: ревальвацию мировой валюты – доллара, снижение цен на мировом рынке продовольствия и сырья. Из-за этого, мол, увеличились инвестиционные риски в развивающихся странах. Что, в свою очередь, стало причиной высокой волатильности на валютных рынках указанных стран, роста процентных ставок, и прочих бед.
Однако среди иностранных экспертов имеется и другое объяснение - первопричина валютных кризисов в ряде «развивающихся» стран кроется в искусственном курсе национальных валют. Напомним, что в прошлом десятилетии курс доллара в Армении последовательно снижался, и за период 2003-2008 гг. сократился почти в 1,9 раза (с 578.8 драмов до 306,0 драмов). Добавим, что многие независимые эксперты подобное укрепление драма считали необоснованным.