Կոպենհագենի իրավապահները ոչնչացրել են շաբաթ օրը՝ փետրվարի 14-ին տեղի ուենցած ահաբեկչությունների ենթադրյալ կասկածյալին։ Այդ մասին ասվում է ոստիկանության հայտարարությունում, որը հրապարակվել է Twitter-ի էջում։
Ըստ իրավապահների, տղամարդը կրակոցներ էր արձակել Ներեբրո երկաթուղային կայարանում, երբ ոստիկանները ձայն էին տվել նրան։ Պատասխան կրակոցներով կասկածյալը սպանվել է։
Իրավապահների խոսքով, կայարանը հատուկ հսկման տակ է եղել։ Ներկայումս պարզվում են կասկածյալի մեղսակցությունը սրճարանում եւ սինագոգում տեղի ունեցած կրակոցներին։
Հատուկ ծառայությունների լայնածավալ գործողությունը մեկնարկել էր Դանիայի մայրաքաղաքում տեղի ունեցած երկու միջադեպերից հետո։ Քաղաքի փողոցները պարեկում են զինված ոստիկանները շների հետ, ստաւգում են անցնող մեքենաները, անցորդների փաստաթղթերը, հաղորդում է Lenta-ն։
Գիշերը Կոնպենհագենի կենտրոնում գտնվող սինագոգում կրակոցներ էին հնչել։ Մեկ մարդ սպանվել էր, երկու ոստիկաններ վիրավորվել էին։
Դրանից մի քանի ժամ առաջ հարձակում էր եղել Krudttoenden սրճարանում, որտեղ հավաքվածները քննարկում էին խոսքի ազատության խնդիրները։ Զոհվել էր 55 տարեկան տղամարդ, վիրավորվել էին երեք ոստիկաններ։ Հարձակվողը 200 կրակոց էր արձակել։

Сотрудники правоохранительных органов Копенгагена ликвидировали возможного подозреваемого в причастности к терактам, произошедшим в субботу, 14 февраля. Об этом говорится в заявлении, опубликованном в Twitter полиции в воскресенье, 15 февраля.
Как отмечается в сообщении, мужчина начал стрельбу на железнодорожной станции в Нерребро после того, как полицейские окликнули его. Он был застрелен ответным огнем.
По словам полиции, железнодорожная станция находилась под особым наблюдением. В данный момент проводится расследование причастности убитого к стрельбе в кафе и синагоге.
Масштабная операция спецслужб началась после двух инцидентов со стрельбой в столице Дании. Улицы в Копенгагене патрулируют вооруженные полицейские с собаками, они досматривают все проезжающие машины, проверяют документы у прохожих, передает Lenta.
В ночь на 15 февраля в одной из синагог в центре Копенгагена произошластрельба. Один человек погиб, два сотрудника полиции получили ранения.
Несколькими часами ранее было совершено нападение на кафе Krudttoenden, где собрались участники дискуссии, посвященной вопросам свободы слова. В результате нападения погиб мужчина 55 лет, ранения получили трое полицейских. По данным полиции, нападавший произвел около 200 выстрелов.