Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման արձանագրությունները հետ կանչելը «ճիշտ ուղղությամբ քայլ» է համարում:
Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանի խոսքով, հաջորդ տրամաբանական քայլը պետք է դառնա արձանագրություններից ստորագրությունների հետկանչը:
«Ինչպես մենք ընդգծում էինք 2009 թվականին, եւ ինչպես պարզ դարձավ այսօր, Հայաստանը երբեք չպետք է միակողմանի համաձայնագրեր ստորագրի»,- հայտարարել է Համբարյանը:
Ըստ նրա, չնայած Թուրքիայի ակնհայտ ստին եւ անվերջ մանեւրումներին, այդ ֆարսը շատ երկար շարունակվեց: Համբարյանը կարծում է, որ չնայած Անկարայի բոլոր ջանքերին՝ հայ ժողովուրդը, Հայաստանի ժողովուրդը եւ սփյուռքը նախկինի պես միասնական են Հայոց ցեղասպանության հարցում արդարության հասնելու ճանապարհին:
Ավելի վաղ Հայաստանի նախագահի պաշտոնական կայքում հաղորդագրություն էր հրապարակվել՝ Անկարայի հետ հարաբերությունների կարգավորման հայ-թուրքական արձանագրությունները հետ կանչելու վերաբերյալ պետության ղեկավարի որոշման մասին: Թուրքիայի ղեկավարին ուղղված ուղերձում Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ արձանագրությունների ստորագրման պահից գրեթե վեց տարի է անցել, բայց դրանք որեւէ արդյունք չեն տվել:

Армянский национальный комитет Америки (АНКА) считает отзыв протоколов о нормализации отношений с Турцией «шагом в правильном направлении».
По словам исполнительного директора АНКА Арама Амбаряна, следующим логичным шагом должен стать отзыв подписи под протоколами.
«Как мы подчеркивали в 2009 году, и как стало ясно сегодня, Армения никогда не должна была подписывать односторонние соглашения»,- заявил Амбарян.
По его словам, несмотря на очевидную ложь и бесконечные манипуляции Турции, этот фарс продолжался слишком долго. Амбарян считает, что несмотря на все усилия Анакры, армянский народ, народ Армении и диаспоры, по-прежнему един в своей решимости достигнуть спрведливости в вопросе Геноцида армян.
Ранее на сайте президента Армении появилось сообщение о решении главы государства отозвать армяно-турецкие протоколы о нормализации отношений с Анкарой. В послании турецкому лидеру Саргсян отмечает, что с момента подписания протоколов прошло почти шесть лет, но они не принесли своего результата.