Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովի նախաձեռնությամբ, ապրիլի 19-ին, անցկացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես-երաժշտական ցերեկույթ, որին ներկա են եղել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղար Ալեքսեյ Սերգեեւը, Սանկտ Պետերբուրգում ՀՀ գլխավոր հյուպատոս Հրայր Կարապետյանը եւ ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի գլխավոր քարտուղարի տեղակալ, ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
ԱԺ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հնչել են կոմիտասյան երաժշտություն եւ հայկական դուդուկ:
Միջոցառմանը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է. «1944 թվականին լեհ իրավագետ Ռաֆայել Լեմկինը կիրառեց «ցեղասպանություն» եզրույթը` նկատի ունենալով 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում հայերի դեմ իրագործված վայրագությունները: Ուղիղ 100 տարի առաջ Թուրքիայի ղեկավարությունն իրականացրեց մի ողջ ժողովրդի ցեղասպանություն եւ հայրենազրկում միայն այն պատճառով, որ նրանք ազգությամբ հայ էին, դավանանքով` քրիստոնյա:
Ապրիլյան իրադարձություններից ընդամենը մեկ ամիս անց` մայիսի 24-ին, Անտանտի երկրները Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ծանրագույն հանցագործությունը որակեցին որպես «մարդկության եւ քաղաքակրթության դեմ իրականացված հանցագործություն»: Սա խոսում է այն մասին, որ դեռեւս 100 տարի առաջ առաջադեմ մարդկությունը գիտակցել է կատարվածի ողջ լրջությունը: Մինչդեռ Թուրքիան մինչ օրս շարունակում է համառորեն ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը:
Կարծում եմ, որ մենք պետք է ոչ միայն դատապարտենք Հայոց ցեղասպանությունը, այլեւ առաջադեմ մարդկության հետ մեկտեղ պայքարենք` հասնելու Ցեղասպանության ժխտման քրեականացմանը: Միայն քրեականացումը կարող է փակել դռները նոր ցեղասպանությունների առջեւ»:

В Таврическом дворце Санкт-Петербурга по инициативе Межпарламентской ассамблее СНГ 19 апреля прошли выставка и музыкальный вечер памяти жертв Геноцида армян. На выставке присутствовали вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов, генеральный секретарь МПА СНГ Алексей Сергеев, генеральный консул Армении в Санкт-Петербурге Грайр Карапетян и заместитель генсека МПА СНГ, представитель парламента Армении в МПА Айк Чилингарян.
В ходе музыкальной части прозвучали музыка Комитаса и армянский дудук.
В своем выступлении Шармазанов заметил, что польский юрист Рафаэль Лемкин, применив в 1944 году термин «геноцид», имел в виду зверства против армян в Османской Турции. Ровно 100 лет назад руководство Турции осуществило геноцид целого народа и лишило его родины только оттого, что по происхождению эти люди были армяне, а по вере – христиане. «Всего через месяц после начала апрельских событий, 24 мая, страны Антанты назвали преступление Турции против армянского народа «преступлением против человечества и цивилизации». Следовательно, еще 100 лет назад прогрессивное человечество осознавало всю серьезность случившегося. Но Турция до сегодняшнего дня упорно продолжает его отрицать. Думаю, мы должны не только осудить Геноцид армян, но и бороться вместе с прогрессивным человечеством, чтобы добиться криминализации отрицания Геноцида. Только это может пресечь новые геноциды», - подчеркнул Шармазанов.