Ապրիլի 22-23-ին «Ցեղասպանություն հանցագործության դեմ» համաշխարհային հասարակական քաղաքական ֆորումը Երեւանում կբացի Հայաստանի նախագահը։  Այս մասին ապրիլի 20-ին կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է  ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը։
Նրա խոսքով՝ ֆորումի նպատակն է լրացնել եւ նպաստել Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնայնությունները՝ եւս մեկ անգամ միջազգային մակարդակով քննարկման թեմա դարձնելով աշխարհում նման հանցագործությունների ամբողջական բացառման եւ կանխման մեխանիզմները։ «Մենք սպասում ենք, որ ֆորումի ժամանակ ելույթ կունենան ԱԺ նախագահը, վարչապետը, ՀՀ արտգործնախարարը, Կառավարության անդամները, խորհրդարանի պատգամավորները։ Սպասվում է, որ ֆորումին կմասնակցեն միջկառավարական վեհաժողովների ներկայացուցիչներ, միջազգային իրավունքի հայտնի մասնագետներ, իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ»,- նշեց Նազարյանը։
Փոխարտգործնախարարը հիշեցրել է, որ երկօրյա միջազգային ֆորումը պլանավորվում է անցկացնել ինտերակտիվ քննարկումների եւ մեկ լիագումար նիստի ձեւով։ «Առաջին թեման նվիրված կլինի մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխման մեխանիզմներին։ Հատուկ ուշադրություն կհատկացվի զանգվածային բռնության տարբեր դրսեւորումների ուսումնասիրությանը, Երկրորդ նիստը նվիրված կլինի ցեղասպանության հետեւանքներին»,- ասաց Նազարյանը։
Ապրիլի 23-ին «Խորհրդարանականներն ընդդեմ ցեղասպանության» լիագումար նիստի ընթացքում ակնկալվում է, որ ելույթ կունենան տարբեր երկրների պատգամավորներ։ «Երեւանում կայանալիք ֆորումի մասշտաբները աննախադեպ են լինելու։ Սպասում եք, որ դրան կմասնակցի 600 մարդ։ Քննարկումները կլուսաբանվեն թե՛ հայկական, թե՛ արտասահմանյան լրատվամիջոցներում։ Ֆորումին կից լինելու է նաեւ ցուցահանդես՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանությանն ու առհասարակ բոլոր ցեղասպանություններին»,- հավելեց Կարեն Նազարյանը։

Всемирный общественно-политический форум «Против преступления геноцида» 22 – 23 апреля в Ереване откроет президент Армении. Об этом на пресс-конференции 20 апреля заявил заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян.
Цель форума, по его словам, дополнить и способствовать реализации внешнеполитических приоритетов Армении, еще раз сделав предметом обсуждения на международном уровне развитие механизмов предотвращения и полностью исключив повторение подобных ужасных преступлений в мире. «Мы ожидаем, что с речами на форуме выступят председатель Национального Собрания, премьер-министр, министр иностранных дел Армении, члены Правительства, депутаты парламента. Ожидаем также, что в форуме примут участие иностранные высокопоставленные дипломаты, представители межправительственных ассамблей, известные специалисты международного права, представители правозащитных организаций», - отметил Назарян.
Двухдневный международный форум, продолжил замглавы МИД, предусматривается провести в форме интерактивных обсуждений и одного пленарного заседания. «Первая тема будет посвящена вопросу развития механизмов предотвращения преступлений в отношении человечества в международном праве. Особое внимание будет уделено сравнительному изучению разного рода массового насилия, осуществленного в разные времена в разных местах. Второе заседание будет посвящено проблемам последствий геноцида с акцентом на ответственности за геноцид и гарантии исключения повторения этого ужасного преступления», - сказал Карен Назарян. 23 апреля в ходе пленарного заседания «Парламентарии против геноцида», по его словам, предусматривается, что с речами выступят парламентарии разных стран. Цель заседания, добавил замминистра, обратить внимание на реальный вклад, который они могут внести в предотвращение геноцидов. «Масштабы форума в Ереване будут беспрецедентными – ожидается участие около 600 участников из разных стран. Обсуждения будут освещены как армянскими, так и иностранными СМИ. При форуме будет действовать также выставка, состоящая из разных павильонов, рассказывающих о Геноциде армян, а также других геноцидах», - добавил Карен Назарян.