Հայաստանում մանկատնից դուրս երեխաների խնամքի միջոցները սահմանափակ են։ Այս մասին ապրիլի 21-ին խորհրդարանում քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանում ՄԱԿ Մանկական գրասենյակի (UNICEF) ներկայացուցիչ Աննա Հարությունյանը։ Խորհրդակցության կազմակերպիչն է եղել USAID-ը։
«Բոլորին հայտնի է, որ Հայաստանում որբերի մեծ մասը մանկատներում է հայտնվում սոցիալական պատճառներով։ Այսինքն՝ երեխաներին մանկատուն են հանձնում սնունդով ապահովելու համար։ Եվ ինչ է ստացվում. երեխա պահելու համար ծնողներին 50 հազար դրամը չի բավականացնում, սակայն պետությունը իրավասու չէ օգնել։ Իսկ երեխային մանկատուն վերցնել եւ նրա խնամքի համար 3 անգամ ավել գումար ծախսել իրավասու է։ Դա աբսուրդ է։ Բնականաբար առաջին հերթին ոչ փողի պատճառով, դրա մասին խոսք անգամ գնալ չի կարող, այլ այն պատճառով, որ երեխային վերցնում են ծնողներից, այնինչ պետք է ամեն գնով նրանց պահել։ Սակայն չենք կարող ժխտել, որ պետության համար կարեւոր է հետեւել, թե այդ ծախսերը որքանով են արդյունավետ։ Այնպես որ իրավիճակը երկուստեք տրամաբանական չէ»,- նշեց Հարությունյանը։

В Армении ограничены способы опеки детей государством вне детдома. Об этом заявила 21 апреля представитель офиса Детского фонда ООН (UNICEF) в Армении Анна Арутюнян на совещании в парламенте с участием депутатов и представителей профильных организаций. Организатором совещания стало USAID.
«Всем известно, что подавляющее большинство сирот в Армении – социальные. Проще говоря – детей отдают в детдом, чтобы они могли там есть. И что получается: родителям не хватает на содержание ребенка 50 тысяч драмов в месяц – но государство тут помогать не уполномочено. А забрать ребенка в детдом и тратить в три раза больше – уполномочено. Это абсурдно. Естественно, в первую очередь не из-за денег – об этом и речи быть не может – а из-за того, что ребенка забирают у родителей, а нужно любой ценой у них его удерживать. Но – не будем отрицать – для государства важно и следить за тем, насколько эффективны его расходы. Так что ситуация нелогична с обеих сторон», - отметила Арутюнян.