Ամերիկյան Թեխաս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դուեյն Բոհաքը հրաժարվել է մոլորության մեջ գցող՝ «Ի նշանավորումն Ադրբեջանում սեւ հունվարի իրադարձությունների 25-րդ տարելիցի» անվանումով բանաձեւի նախագծի քննարկումից, որը նա ներկայացրել էր ապրիլի վերջին: Փաստաթղթում բազմաթիվ ոչ ստույգ պատմական վկայություններ էին ներկայացված իրադարձությունների մասին, որոնք հանգեցրել են երկրի անկախությանը, ինչպես նաեւ ժողովրդի ինքնորոշման եւ անկախության իրավունքի շուրջ քաղաքականության վերաբերյալ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունից:
Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը նշել է. «Ուրախ էինք Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դուեյն Բոհաքի արագ արձագանքից, որը վերանայել իր որոշումն ու հետ կանչեց բանաձեւի նախագիծն այն բանից հետո, երբ ավելի լավ ծանոթացավ Ադրբեջանին եւ տարածաշրջանին վերաբերող փաստերին»:
Բոհաքի օգնական Ջեֆ Սթոուքսը հաղորդել է, որ նրա գրասենյակն ընտրողներից բազմաթիվ խնդրանքներ է ստացել՝ բանաձեւի այդ նախագիծը ներկայացնելու մասին: «Երբ հասկացանք, որ դա սխալ էր, որոշեցինք մշտական արգելափակման ենթարկել այն»,- ասել է Սթոուքսը՝ պարզաբանելով, որ Թեխասի օրենսդրության համաձայն, օրինագծի մշտական արգելափակումը նշանակում է, որ այդ բանաձեւի վերաբերյալ հետագայում որեւէ գործողություն չի ձեռնարկվելու:
Բանաձեւի նախագիծն արգելափակելու մասին որոշումն ընդունվել է մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը սկսել է աշխատանք տանել տեղական համայնքների ղեկավարների եւ ակտիվիստների հետ, որպեսզի նրանք Բոհաքին տեղեկացնեն այն փաստերի մասին, որոնք հանգեցրել են Ադրբեջանի անկախությանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիեւի կոռումպացված եւ ավտորիտար ռեժիմի հետ՝ բերելով այդ երկրում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների, որոնց մասին ամերիկյան մամուլը սկսել է ավելի հաճախ գրել:

Texas State Representative Dwayne Bohab refused to consider a misleading resolution (HR2309) “Commemorating the 25th Anniversary of the Black January events in Azerbaijan” he introduced late April filled with factually inaccurate historical information with respect to the events that led to the country’s independence as well as its policies regarding people’s right to self-determination and independence, the Armenian National Committee of America – Western Region reports.
“We were particularly pleased to see Representative Bohac’s quick response and reconsideration to ultimately withdraw the resolution after gaining better understanding of the facts about Azerbaijan and the region,” remarked ANCA-WR Executive Director Elen Asatryan said.
Jeff Stokes, Legislative Director for State Representative Dwayne Bohac informed that Bohac’s office had received numerous requests from constituents to introduce a measure such as the draft of the resolution. “When we realized it was a mistake, we placed it on permanent hold,” said Stokes, explaining that per Texas law once a hold is placed on a piece of legislation, no further action is taken on the matter.”
The decision to place a permanent hold on HR2309 came just a few hours after ANCA WR worked with local community leaders and activists to alert Bohac about the facts surrounding the events that led to Azerbaijan’s independence, the corrupt and authoritarian regime of Azerbaijani President Ilham Aliyev and the country’s gross human rights violations, coverage of which has increased in the American press.