Ամերիկյան Թեխաս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դուեյն Բոհաքը հրաժարվել է մոլորության մեջ գցող՝ «Ի նշանավորումն Ադրբեջանում սեւ հունվարի իրադարձությունների 25-րդ տարելիցի» անվանումով բանաձեւի նախագծի քննարկումից, որը նա ներկայացրել էր ապրիլի վերջին: Փաստաթղթում բազմաթիվ ոչ ստույգ պատմական վկայություններ էին ներկայացված իրադարձությունների մասին, որոնք հանգեցրել են երկրի անկախությանը, ինչպես նաեւ ժողովրդի ինքնորոշման եւ անկախության իրավունքի շուրջ քաղաքականության վերաբերյալ: Այս մասին NEWS.am-ը տեղեկացավ Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի մամուլի ծառայությունից:
Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը նշել է. «Ուրախ էինք Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Դուեյն Բոհաքի արագ արձագանքից, որը վերանայել իր որոշումն ու հետ կանչեց բանաձեւի նախագիծն այն բանից հետո, երբ ավելի լավ ծանոթացավ Ադրբեջանին եւ տարածաշրջանին վերաբերող փաստերին»:
Բոհաքի օգնական Ջեֆ Սթոուքսը հաղորդել է, որ նրա գրասենյակն ընտրողներից բազմաթիվ խնդրանքներ է ստացել՝ բանաձեւի այդ նախագիծը ներկայացնելու մասին: «Երբ հասկացանք, որ դա սխալ էր, որոշեցինք մշտական արգելափակման ենթարկել այն»,- ասել է Սթոուքսը՝ պարզաբանելով, որ Թեխասի օրենսդրության համաձայն, օրինագծի մշտական արգելափակումը նշանակում է, որ այդ բանաձեւի վերաբերյալ հետագայում որեւէ գործողություն չի ձեռնարկվելու:
Բանաձեւի նախագիծն արգելափակելու մասին որոշումն ընդունվել է մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ Արեւմտյան Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը սկսել է աշխատանք տանել տեղական համայնքների ղեկավարների եւ ակտիվիստների հետ, որպեսզի նրանք Բոհաքին տեղեկացնեն այն փաստերի մասին, որոնք հանգեցրել են Ադրբեջանի անկախությանը՝ նախագահ Իլհամ Ալիեւի կոռումպացված եւ ավտորիտար ռեժիմի հետ՝ բերելով այդ երկրում մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների, որոնց մասին ամերիկյան մամուլը սկսել է ավելի հաճախ գրել:

Член Палаты представителей американского штата Техас Дуэйн Бохак отказался от рассмотрения вводящего в заблуждение проекта резолюции «В ознаменование 25-й годовщины событий черного января в Азербайджане», который он представил в конце апреля. В документе было много фактически неточных исторических сведений о событиях, которые привели к независимости страны, а также о ее политике в отношении права народа на самоопределение и независимость. Об этом Новости Армении – NEWS.am сообщили в пресс-службе отделения Армянского национального комитета Америки в западном регионе США.
Исполнительный директор отделения АНКА в западном регионе Элен Асатрян отметила: «Мы были особенно рады видеть быстрый отклик со стороны члена Палаты представителей Дуэйна Бохака, который пересмотрел свое решение и в конечном итоге отозвал проект резолюции, после того как лучше ознакомился с фактами касательно Азербайджана и региона».
Помощник Дуэйна Бохака, Джефф Стоукс, сообщил, что его офис получил многочисленные просьбы от избирателей внести подобный проект резолюции. «Когда мы поняли, что это было ошибкой, мы решили заблокировать его на постоянный срок»,– сказал Стоукс, объяснив, что, согласно законодательству Техаса, постоянная блокировка законопроекта означает, что в отношении него больше не будет предпринято никаких дальнейших действий.
Решение заблокировать проект было принято спустя всего несколько часов после того, как западное отделение АНКА провело работу с лидерами местных общин и активистами, чтобы они предупредили Бохака о фактах, связанных с событиями, приведшими к независимости Азербайджана, с коррумпированной и авторитарной властью президента Азербайджана Ильхама Алиева и с грубыми нарушениями прав человека в стране, о которых все больше пишет американская пресса.