Շատ շուտով Հայաստանի սկսնակ IT ձեռնարկություններն (սթարթափերը) առաջին անգամ հարկային արտոնություններ կստանան: Փոքր եւ միջին բիզնեսի համագործակցության ասոցիացիայի համագումարի ժամանակ այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) իրավաբան Արկադի Սահակյանը:
Նա հիշեցրեց, որ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքն ուժի մեջ է մտել 2015 թվականի հունվարի 1-ից, սակայն փաստացի սկսել է գործել ապրիլից. սթարթափերից ստացված հայտերի դիտարկման միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի կանոնակարգի համար մի քանի ամիս է ծախսվել: 7 հոգանոց հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարությունների, Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի, ինչպես նաեւ ոլորտի կազմակերպությունների՝ UITE-ի եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (EIF) ներկայացուցիչներ:
«UITE-ի կայքում մենք պարզ ուղեցույց ենք հրապարակել, որտեղ կարելի է տեղեկանալ՝ ինչպես եւ երբ հայտ ներկայացնել, ինչ փաստաթղթեր լրացնել»,- հավելեց Սահակյանը:
Հայտին հարկավոր է 6-7 փաստաթուղթ կցել, որոնց նմուշներն առանց որեւէ դժվարության կարելի է ստանալ Էկոնոմիկայի նախարարությունում: Լրացնելը նույնպես դյուրին է. հարկավոր է նշել ընկերության անունը, անձնակազմի թիվը, ինչպես նաեւ մատնանշել, որ ընկերությունը որեւէ այլ կազմակերպության հետ կապ չունի, չի ստեղծվել վերակազմավորման արդյունքում եւ որեւէ ընկերության դուստր-ձեռնարկություն չէ:
Ապրիլի վերջին կայացած առաջին նիստում Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է առաջին 5 հայտերը: «Ցանկանում եմ ընդգծել, որ տեխնիկական սխալների պատճառով հայցը չեն չեղարկում, այլ առաջարկում են ուղղել»,- նշեց Սահակյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց նաեւ այն հանգամանքի վրա, որ սկսնակ ընկերությունը կարող է հարկային արտոնությունների համար դիմել գրանցման պահից հետո 3 ամսվա ընթացքում: Բայց քանի որ օրենքն ուժի մեջ է մտել հունվարի 1-ից, ապա, այդ պահին պայմաններին համապատասխանող, բայց ապրիլին եռամսյա ժամկետը կորցրած ընկերությունների շահերից ելնելով, օրենքին հետադարձ ուժ է տրվել:
Հիշեցնենք, որ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքն առաջարկում է 0% շահութահարկ (ներկա դրույքաչափով՝ 20%) եւ 10% եկամտահարկ (ներկայում՝ 24.4 - 36%): Արտոնություններից կարող են օգտվել նորաաստեղծ ընկերություններ, որոնք ունեն 15-ից ոչ ավելի աշխատակիցներ: Արտոնությունները տրվում են մինչեւ 3 տարի ժամկետով: Օրենքի գործողությունը նույնպես ժամանակավոր է՝ մինչեւ 2020 թվականը: Էկոնոմիկայի նախարարության գնահատմամբ, օրենքը կօգնի 400 նոր աշխատատեղ ստեղծել:

YEREVAN. - Very soon the IT start-ups in Armenia will for the first time be exempted from taxes, Arkadi Sahakyan, lawyer of the Union of information technology enterprises (UITE), told Armenian News – NEWS.am at the conference of Small and Medium Enterprise Cooperation Association.
He reminded that the Law on state support to the IT sphere entered into force on January 1, 2015, but it actually began to be applied in April: it took several months for the interagency Committee on consideration of tax exemption applications from start-ups to draft the regulation. The Committee is made up of 7 members who represent Armenia’s Economy and Finance Ministry and the Armenian Government. It also includes IT organizations such as the UITE and Enterprise Incubator Foundation (EIF).
“We have put a simple guideline on the UITE website, which contains information on how to file an application, as well as when and what documents to fill out,” Sahakyan said.
6-7 documents must be attached to the application. The samples of those documents are available in Armenia’s Ministry of Economy.
These documents are filed with the Ministry of Economy, which further transfers them to the committee for consideration. During its first session in April, the committee considered the first five applications from the IT companies.
Sahakyan said that start-ups can request tax exemption within 3 months after their registration.
“Results of the consideration of applications must have been published today. This means that the first users of the exemptions will appear very soon,” Sahakyan said.
The Law on state support to the IT sphere stipulates 0 per cent profit tax and 10 per cent income tax. The exemptions are applicable for start-ups with a staff not exceeding 15 employees. The exemptions will last for 3 years. The aforementioned law will be effective till 2020. According to the Ministry of Economy, the law will help create 400 new jobs.