Շատ շուտով Հայաստանի սկսնակ IT ձեռնարկություններն (սթարթափերը) առաջին անգամ հարկային արտոնություններ կստանան: Փոքր եւ միջին բիզնեսի համագործակցության ասոցիացիայի համագումարի ժամանակ այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) իրավաբան Արկադի Սահակյանը:
Նա հիշեցրեց, որ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքն ուժի մեջ է մտել 2015 թվականի հունվարի 1-ից, սակայն փաստացի սկսել է գործել ապրիլից. սթարթափերից ստացված հայտերի դիտարկման միջգերատեսչական հանձնաժողովի աշխատանքի կանոնակարգի համար մի քանի ամիս է ծախսվել: 7 հոգանոց հանձնաժողովի կազմում ընդգրկված են էկոնոմիկայի եւ ֆինանսների նախարարությունների, Հայաստանի կառավարության աշխատակազմի, ինչպես նաեւ ոլորտի կազմակերպությունների՝ UITE-ի եւ «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի (EIF) ներկայացուցիչներ:
«UITE-ի կայքում մենք պարզ ուղեցույց ենք հրապարակել, որտեղ կարելի է տեղեկանալ՝ ինչպես եւ երբ հայտ ներկայացնել, ինչ փաստաթղթեր լրացնել»,- հավելեց Սահակյանը:
Հայտին հարկավոր է 6-7 փաստաթուղթ կցել, որոնց նմուշներն առանց որեւէ դժվարության կարելի է ստանալ Էկոնոմիկայի նախարարությունում: Լրացնելը նույնպես դյուրին է. հարկավոր է նշել ընկերության անունը, անձնակազմի թիվը, ինչպես նաեւ մատնանշել, որ ընկերությունը որեւէ այլ կազմակերպության հետ կապ չունի, չի ստեղծվել վերակազմավորման արդյունքում եւ որեւէ ընկերության դուստր-ձեռնարկություն չէ:
Ապրիլի վերջին կայացած առաջին նիստում Հանձնաժողովն ուսումնասիրել է առաջին 5 հայտերը: «Ցանկանում եմ ընդգծել, որ տեխնիկական սխալների պատճառով հայցը չեն չեղարկում, այլ առաջարկում են ուղղել»,- նշեց Սահակյանը:
Նա ուշադրություն հրավիրեց նաեւ այն հանգամանքի վրա, որ սկսնակ ընկերությունը կարող է հարկային արտոնությունների համար դիմել գրանցման պահից հետո 3 ամսվա ընթացքում: Բայց քանի որ օրենքն ուժի մեջ է մտել հունվարի 1-ից, ապա, այդ պահին պայմաններին համապատասխանող, բայց ապրիլին եռամսյա ժամկետը կորցրած ընկերությունների շահերից ելնելով, օրենքին հետադարձ ուժ է տրվել:
Հիշեցնենք, որ «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտին պետական աջակցության մասին» օրենքն առաջարկում է 0% շահութահարկ (ներկա դրույքաչափով՝ 20%) եւ 10% եկամտահարկ (ներկայում՝ 24.4 - 36%): Արտոնություններից կարող են օգտվել նորաաստեղծ ընկերություններ, որոնք ունեն 15-ից ոչ ավելի աշխատակիցներ: Արտոնությունները տրվում են մինչեւ 3 տարի ժամկետով: Օրենքի գործողությունը նույնպես ժամանակավոր է՝ մինչեւ 2020 թվականը: Էկոնոմիկայի նախարարության գնահատմամբ, օրենքը կօգնի 400 նոր աշխատատեղ ստեղծել:

Очень скоро начинающие IT-предприятия (стартапы) Армении впервые получат налоговые льготы. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am юрист Союза предприятий информационных технологий Армении (UITE) Аркадий Саакян, на съезде Ассоциации сотрудничества малого и среднего бизнеса.
Он напомнил, что Закон «О государственной поддержке отрасли информационных технологий» вступил в силу с 1 января 2015 г, но фактически начал действовать в апреле: несколько месяцев ушло на регламент работы межведомственной комиссии по рассмотрению заявок от стартапов. В состав комиссии из 7 человек входят представители министерств экономики и финансов, аппарата Правительства Армении, а также отраслевых организаций – UITE и Фонда «Инкубатор предприятий» (EIF).
«На сайте UITE мы разместили простой путеводитель, где несколькими кликами можно узнать, как подать заявку и когда, какие документы заполнять», - добавил Саакян.
К заявке нужно приложить 6-7 документов, образцы которых можно без затруднений получить в Минэкономики. В заполнении они очень простые: нужно указать название компании, численность персонала, а также указать, что компания не связана с какой-либо другой - не создана в результате реорганизации и не является чьей-либо дочерней компанией, добавил Саакян.
Эти документы подаются в Минэкономики, а оттуда попадают на рассмотрение комиссии. На своем первом заседании, в конце апреля, она рассмотрела 5 первых заявок от компаний. «Хочу подчеркнуть, что из-за технических ошибок заявку не бракуют, а предлагают подправить», - заметил Саакян.
Он обратил внимание, что начинающая компания может обращаться за льготой в течение 3 месяцев с момента регистрации. Но поскольку закон вступил в силу с 1 января, то в интересах компаний, подходивших на тот момент, но пропустивших 3-месячный срок к апрелю, закону была дана обратная сила.
«Результаты рассмотрения заявок должны были опубликовать сегодня. То есть первые пользователи льгот появятся очень и очень скоро», - добавил Саакян.
Напомним, закон «О государственной поддержке отрасли информационных технологий» предлагает 0% налога на прибыль (при нынешней ставке 20%) и 10% - на доход (при нынешних 24,4 - 36%). Под льготы смогут попасть вновь созданные компании (обратившиеся в пределах 3 месяцев с момента регистрации), имеющие не более 15 сотрудников. Льготы даются на срок до 3 лет. Действие закона тоже будет временным – до 2020 года. По оценке Минэконмики, закон поможет создать 400 новых рабочих мест.