Հայաստանի Առողջապահության նախարարությունը մինչեւ 2016 թվականի ապրիլը հանրապետության բուժհաստատություններում միասնական էլեկտրոնային տվյալների բազա կներդրվի: Այս մասին մայիաի 20-ին Ազգային ժողովում հայտարարեց Առողջապահության նախարար Արմեն Մուրադյանը:
Նա հիշեցրեց, որ Հարավային Կորեայից խորհրդատվական ընկերության հետազոտությունների արդյունքներով, 2012 թվականին առողջապահական համակարգի ինֆորմատիզացման պետական ծրագիր է կազմվել, իսկ 2013-ին այն իրականացնող խորհուրդ ստեղծվել՝ փոխնախարարի գլխավորությամբ:
Աշխատանքն իրականացնելու է Ericsson ընկերությունը, նախագծի ընդհանուր ծավալը շուրջ 1 մլն դոլար է: Նոր համակարգի փորձնական տարբերակն արդեն գործում է 4 բուժհաստատություններում. Կոտայքի մարզի Աբովյան քաղաքում եւ Բալահովիտ գյուղում, ինչպես նաեւ Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի հաստատություններում՝ «Մուրացան» բուժկենտրոնում եւ «Հերացի» պոլիկլինիկայում:

YEREVAN. - Till April 2016, Armenia’s Healthcare Ministry will introduce a single electronic database into the medical institutions of the Republic, Healthcare Minister Armen Muradyan said at the Parliament Wednesday.
He said that according to the results of the analysis by a South Korean consultant company, a state program on the healthcare system computerization was drawn up in 2012, an implementation council headed by the deputy minister being set up in 2013.
The work is implemented by Ericsson Company. The entire cost of the project is nearly $1 million. The pilot project of the new system is already operating in 4 medical institutions - those in Balahovit village and Abovyan city of Kotayk region, as well as in Yerevan’s Muratsan Medical Center and Heratsi Polyclinic.