ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը փաստացի կասկածի տակ դրեց Ռուսաստանի օբյեկտիվությունը ՂԼ հակամարտության կարգավորման հարցում (ֆոտոռեպորտաժ):
Այսօր՝ հունիսի 3-ին, Հայաստանի ԱԳՆ-ում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ Դաչիչին հարց ուղղվեց Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին զենք մատակարարելու մասին: Ի պատասխան ԵԱՀԿ գործող նախագահը հայտարարեց, որ շատ կարեւոր է, որ «գործընթացի բոլոր մասնակիցները կատարեն իրենց վերցրած պարտավորությունները»: Նրա խոսքով, երկրներն ու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները պետք է կառուցողական մոտեցում ցուցաբերեն եւ աջակցեն խաղաղ գործընթացին:
Դաչիչն ընդգծեց, որ այդ իմաստով անհրաժեշտ է ուսումնասիրել հնչեցված հարցը, դրա հիմնավորվածությունը եւ նման հանձնարարություն տվեց ԼՂ հակամարտության գոտում իր անձնական ներկայացուցչին, եւ Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ հատուկ ներկայացուցչին, ընդ որում, ոչ միայն Ռուսաստանի մասով, այլեւ այլ նմանատիպ հնարավոր խախտումների:
«Զենք-զինամթերքի վաճառքի հարցը պետք է ուսումնասիրել ու պարզել, թե ուր է գնում զենքը»,-հայտարարեց Իվիցա Դաչիչը՝ հավելելով, որ, օրինակ, Մերձավոր Արեւելքում կրակող զենքը գալիս է տարբեր վայրերից:

OSCE Chairperson-in-Office, Serbia's Foreign Minister Ivica Dacic has actually questioned the objectivity of Russia on the settleement of the Karabakh conflict.
During a media conference in Yerevan, Dacic was asked about Russian arms supplies to Azerbaijan. In response OSCE Chairperson-in-Office spoke about importance for all participants to fulfill their obligations. He explained that the countries and co-chairs of the Minsk Group have to display constructive approach and promote peace process.
In this sense, it is necessary to examine the justification of the raised question, Dacic said. He instructed personal representative assigned in the Karabakh conflict zone and the special representative for the South Caucasus, to check it not only on the part of Russia, but also in terms of other possible violations.
“The issue of the sale of arms and ammunition has to be studied and it should be clarified where the weapons are coming from,” Serbian FM siad, adding that, for example, teh weapons involved in the Middle East are flowing “from different places.”