ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը Երեւանում այսօր՝ հունիսի 3-ին կայացած ասուլիսում հիշեցրել է ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտության մասին:
Նա նշել է, որ Բաքու կատարած այցի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ հանդիպումների ժամանակ իրեն տեղեկացրել են «մի քանի գաղափարների» մասին, որոնք վերաբերում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների թիվն ընդլայմանը:
«Դա նոր առաջարկություն չէ, բայց այն ընդունելու համար պետք է բոլոր մասնակիցների կոնսեսուսը լինի: Հնարավոր է, մենք այն ուսումնասիրենք»,-հայտարարել է Դաչիչը՝ հավելելով, որ Մինսկի խումբը պետք է շարունակի իր աշխատանքը:
«Ես Բաքվում ասացի եւ կկրկնեմ Երեւանում. կան ավելի քիչ «ծանրքաշային» հարցեր, քան կարգավիճակն է, եւ դրանք պետք է քննարկել: Դրանք անհետ կորածների, փախստականների, բռնի տեղահանվածների հարցերն են: Բայց դրա համար պետք է ամրապնդել խաղաղությունը, կատարել հրադադարի ռեժիմի պահպանման պայմանավորվածությունները»,-ընդգծել է Դաչիչը:

Действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Сербии Ивица Дачич напомнил о необходимости соблюдения режима перемирия в зоне нагорно-карабахского конфликта.
На пресс-конференции 3 июня в Ереване Дачич сообщил, что в ходе визита в Баку и встреч с властями Азербайджана его проинформировали «о некоторых идеях» касательно расширения числа сопредседателей МГ ОБСЕ.
«Это не новое предложение. Но для его принятии должен быть консенсус всех участников. Возможно, мы его изучим», - заявил Дачич. При этом он подчеркнул, что МГ ОБСЕ должна продолжить работу.
«Я сказал в Баку, и повторяю в Ереване. Есть менее «тяжеловесные» вопросы, чем статус, и их необходимо обсудить. Это вопросы, связанные с поиском без вести пропавших, беженцев, перемещенных. Но для этого надо укреплять мир, выполнять договоренности по соблюдению режима перемирия», - подчеркнул Дачич.