ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի ԱԳ նախարար Իվիցա Դաչիչը Երեւանում այսօր՝ հունիսի 3-ին կայացած ասուլիսում հիշեցրել է ԼՂ հակամարտության գոտում հրադադարի ռեժիմի պահպանման անհրաժեշտության մասին:
Նա նշել է, որ Բաքու կատարած այցի եւ Ադրբեջանի իշխանությունների հետ հանդիպումների ժամանակ իրեն տեղեկացրել են «մի քանի գաղափարների» մասին, որոնք վերաբերում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների թիվն ընդլայմանը:
«Դա նոր առաջարկություն չէ, բայց այն ընդունելու համար պետք է բոլոր մասնակիցների կոնսեսուսը լինի: Հնարավոր է, մենք այն ուսումնասիրենք»,-հայտարարել է Դաչիչը՝ հավելելով, որ Մինսկի խումբը պետք է շարունակի իր աշխատանքը:
«Ես Բաքվում ասացի եւ կկրկնեմ Երեւանում. կան ավելի քիչ «ծանրքաշային» հարցեր, քան կարգավիճակն է, եւ դրանք պետք է քննարկել: Դրանք անհետ կորածների, փախստականների, բռնի տեղահանվածների հարցերն են: Բայց դրա համար պետք է ամրապնդել խաղաղությունը, կատարել հրադադարի ռեժիմի պահպանման պայմանավորվածությունները»,-ընդգծել է Դաչիչը:

YEREVAN. – OSCE Chairperson-in-Office Ivica Dacic reminded about the need to respect ceasefire in the Karabakh conflict zone.
Mr. Dacic said he was informed about “some ideas” on expanding the number of OSCE Minsk Group Co-Chairs during his meetings with Azerbaijani officials in Baku.
“This is not a new proposal. But consensus is needed so that the decision could be made. We will probably study the offer,” he said, adding that OSCE Minsk Group has to continue its work.
“I spoke about it in Baku, and will repeat it in Yerevan. There are less heavy issues than the status, and they need to be discussed. These are issues related to the search for missing persons, refugees, displaced persons. But for it is first of necessary to promote peace, implement the agreement to respect the ceasefire,” the Serbian FM added.