Հայաստանի եւ Սերբիայի ԱԳՆ-ների միջեւ համագործակցության հուշագիր է ստորագրվել։ Հուշագիրը հունիսի 3-ին Երեւանում ստորագրել են երկու երկրների արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանն ու Իվիցա Դաչիչը։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահ Իվիցա Դաչիչը Երեւանում է գտնվում տարածաշրջանային այցի շրջանակներում։
Ինչպես հանդիպման ավարտին կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, հայ եւ սերբ ժողովուրդները վաղեմի բարեկամական կապեր ունեն, եւ մեկ անգամ չէ, որ միմյանց օգնության ձեռք են մեկնել։ Նախարարը որպես օրինակ է բերել Սերբիայի նախագահի մասնակցությունը ապրիլի 24-ին Երեւանում կայացած Ցեղասպանության 100-ամյակի միջոցառումներին։
Նախարարի խոսքով՝ այսօրվա հանդիպման ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ընդլայնմանն ուղղված քայլերը։ Կողմերը գոհունակությամբ են արձանագրել, որ բարձր մակարդակով քաղաքական երկխոսությունն ակտիվացել է։ Հայաստանն ու Սերբիան մտադիր են աշխատել վիզային ռեժիմի մեղմացման եւ դեսպանատներ բացելու ուղղությամբ։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ շրջանակներում համագործակցությանը, Էդվարդ Նալբանդյանը հաստատել է Սերբիայի նախագահության հետ համագործակցելուն առաջնայնություն տալու Հայաստանի որոշումը։ Կողմերը անդրադարձել են ուկրաինական ճգնաժամին եւ նշել դրա կարգավորման համար Մինսկի համաձայնագրերի անշեղորեն պահպանելու անհրաժեշտությունը։ Կողմերը քննարկել են նաեւ ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Այդ առումով ԵԱՀԿ գործող նախագահը հաստատել է Մինսկի խմբի ջանքերին աջակցելու Սերբիայի պատրաստակամությունը։

Между МИД Армении и Сербии подписан Меморандум о сотрудничестве. Меморандум подписали главы МИД двух стран, Эдвард Налбандян и Ивица Дачич, 3 июня в Ереване.
Напомним, что действующий председатель ОБСЕ, глава МИД Сербии Ивица Дачич прибыл в Ереван в рамках регионального визита.
Как сообщил на совместной пресс-конференции по итогам встречи глава МИД РА Эдвард Налбандян, армянский и сербский народы связывают давние дружественные связи, и они неоднократно протягивали друг другу руку помощи. В качестве примера особых отношений министр привел участие президента Сербии в траурной церемонии в Ереване в связи со 100-летием Геноцида армян.
По словам министра, в ходе сегодняшней встречи были обсуждены шаги, нацеленные на расширение сотрудничества. Стороны с удовлетворением констатировали активизацию политического диалога на высоком уровне. Армения и Сербия намерены работать в направлении облегчения визового режима, а также основании посольств.
Касательно сотрудничества в рамках ОБСЕ, Эдвард Налбандян подтвердил содействие Армении приоритетам сербского председательства. Стороны коснулись украинского кризиса, отметив необходимость  его урегулирования и неукоснительного выполнения минских договоренностей. Стороны также обсудили урегулирование нагорно-карабахского конфликта. В этом плане действующий председатель ОБСЕ подтвердил поддержку Сербии усилиям сопредседателей Минской группы.