Ռուսաստանը ստիպված է արձագանքել ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի սպառնալիքներին։ Այս մասին Il Corriere della Sera-ին տված հարցազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Ռուսաստանը ոչ ոքի հետ կոնֆլիկտային տոնով չի խոսում, եւ այսպիսի հարցերում, ինչպես ժամանակին ասել է Օտտո ֆոն Բիսմարկը, կարեւոր են ոչ թե զրույցները այլ ներուժը։ Այն ամենը, ինչ մենք անում ենք, ուղղակի պատասխան է մեր հասցեին արված սպառնալինքերի։ Ընդ որում, մենք դա անում ենք բավական սահմանափակ մասշտաբով եւ ծավալով, միայն որպեսզի ապահովենք Ռուսաստանի անվտանգությունը»,- ասել է ռուս նախագահը։
Պուտինի խոսքով՝ ԱՄՆ ռազմական ծախսերը ավելի շատ են, քան աշխարհի մյուս բոլոր պետությունների ռազմական ծախսերը միասին վերցրած։ Իսկ ՆԱՏՕ-ի ծախսերը 10 անգամ գերազանցում են ՌԴ ռազմական բյուջեն, եւ Ռուսաստանը, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, արտասահմանում գրեթե չունի ռազմաբազաներ։ «Դուք ուզում եք ասել, որ մե՞նք ենք ագրեսիվ մեզ պահում։ Մենք Կուբայից վաղուց դուրս ենք բերել մեր բոլոր բազաները, այնինչ ամերիկյան սուզանավերը շարունակում են հերթապահել Նորվեգիայի ափերի մոտ, որտեղից մինչեւ Մոսկվա ընդամենը 17 րոպեի ճանապարհ է։  ՆԱՏՕ-ն ընդլայնվում է դեպի Արեւելք, իսկ մենք ոչ մի տեղ չենք շարժվում։ ՆԱՏՕ-ն է շարժվում դեպի մեր սահման, եւ դա մե՞ր ագրեսիվության դրսեւորումն է»,- նշել է Պուտինը։

Россия вынуждена реагировать на угрозы со стороны НАТО и США, заявил президент России Владимир Путин, сообщает РИА Новости.
«Россия ни с кем не говорит в конфликтном тоне, и в таких вопросах, как сказал один из политических деятелей прошлого Отто фон Бисмарк, «важны не разговоры, а потенциал», — сказал Путин «Il Corriere della Sera».
«Все, что мы делаем, — это просто ответ на угрозы, которые возникают в наш адрес. Причем мы делаем это в совершенно ограниченном объеме и масштабе, но таком, который гарантированно обеспечил бы безопасность России», — отметил президент.
По словам Путина, США первыми в одностороннем порядке вышли из договора по ПРО. Военные расходы США больше, чем военные расходы всех стран мира вместе взятые, а совокупные расходы стран НАТО в 10 раз превышают военные расходы Российской Федерации. Также Россия, в отличие от США, практически не имеет военных баз за границей.
Президент России сообщил, что американские подводные лодки продолжают дежурство у берегов Норвегии, и подлетное время ракет до Москвы составляет 17 минут.
«А мы и с Кубы давно убрали даже всякие базы, которые не имеют стратегического значения. И Вы хотите сказать, что мы себя агрессивно ведем? Вы сами упомянули о расширении НАТО на восток. Но мы никуда не двигаемся — это инфраструктура НАТО двигается к нашим границам, в том числе военная инфраструктура. И это проявление нашей агрессивности?», — отметил президент Путин.