Հայաստանը Համաշխարհային բանկից 52 մլն դոլար կստանա 220 կՎ հզորությամբ 2 ենթակայանների վերանորոգման համար։ Հունիսի 22-ին Հայաստանի խորհրդարանում համապատասխան վարկային համաձայնության նախագիծը ներկայացրեց ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների փոխնախարար Արեգ Գալստյանը։
Վարկը կտրամադրվի Վերակառուցման եւ զարգացման միջազգային բանկը։ Գումարները կտրամադրվեն 25 տարով, 14.5 տարի արտոնյալ ժամկետով եւ Libor-ի հետ փոխկապակցված տոկոսադրույքով։
Եվս 17.16 մլն դոլար կհատկացնի Կառավարությունը, որը սովորաբար համաֆինանսավորումն իրականացնում է հարկեըի եւ մաքսատուրքերը դուրս գրելով։
Ծրագիրը նախատեսված է երկու կարեւոր ենթակայանների՝ Արագածոտնի մարզի «Աշնակ» կայանի եւ Երեւանի ՋԷԿ-ի ենթակայանի վերանորոգման համար։

YEREVAN. – Armenia will get $52 million from the World Bank to improve the reliability of the power transmission network.
The draft agreement was presented in the parliament by Deputy Energy Minister Areg Galstyan.
The amount will be provided through International Bank For Reconstruction And Development with 14.5-year grace period and the total repayment term of 25 years. The Armenian government will allocate $17.6 million.
The project suggests rehabilitation of Ashnak substation of High Voltage Electric Networks (HVEN) and rehabilitation of Yerevan Thermal Power Center (YTPCs) substation.
The project will finance the establishment of a back-up dispatch center, which will contribute to improvement of the power system management.