Ռուսաստանի կառավարությունը Հայաստանին 200 մլն դոլար պետական արտահանման վարկ կտրամադրի ռուսական արտադրության ռազմական արտադրանք ձեռք բերելու նպատակով։ Այս մասին ՀՀ խորհրդարանում հուլիսի 2-ին հայտարարեց ՀՀ պաշտպանության փոխնախարար Արա Նազարյանը։
Նրա խոսքով՝ վարկը կտրամադրվի 13 տարով, որոնցից առաջին երեք տարին՝ արտոնյալ պայմաններով՝ 3 տոկոս տոկոսադրույքով։ Ընդ որում, Հայաստանը ավանսային վճարումների տեսքով ընդհանուր գումարի 10 տոկոսի չափով պետք է նաեւ ֆինանսավորի ծրագիրը։ Նազարյանը նշեց, որ հայկական կողմը վարկը կօգտագործի 215-2017թթ.։ «Դա Հայաստանի թույլ կտա գնել ժամանակակից սպառազինություններ՝ դրանով իսկ Հարավային Կովկասում ապահովելու ուժերի հավասարակշռություն»,- ընդգծեց փոխնախարարը։

YEREVAN. – The Russian government will allocate a loan amounting up to $200 million to Armenia to purchase Russia-produced modern weaponry, Deputy Defense Minister Ara Nazaryan said in the parliament on Thursday.
The loan will be provided for 13 years with favorable terms of 3% for the first three years. At the same time Armenia will also fund the program in the amount of 10% of the total in the form of advance payments.  Nazaryan noted that the Armenian side is using the loan for 2015 - 2017.
“This will allow Armenia buy modern weapons, thus ensuring a balance in the South Caucasus,” he added.