Ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքում, հիմք ընդունելով 101 պատգավորների թիվը, կորոշվի, որ քաղաքական ուժը քանի տեղ է ստանում խորհրդարանում, եւ այդ տեղերի քանակը նրանք կպահպանեն: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԱԺ պատգամավոր, պետաիրավական հանձնաժողովի անդամ Արփինե Հովհաննիսյանը: Ներկայացնում ենք նրա հետ հարցազրույցը ամբողջությամբ:
Նոր սահմանադրության նախագծով, եթե քաղաքական ուժերից որեւիցե մեկը չի հաղթահարում կայուն մեծամասնություն ունենալու հնարավորությունը, այն է՝ 50+1, ապա պետք է անցկացվի երկրորդ փուլ՝ առաջին եւ երկրորդ տեղերը զբաղեցրած քաղաքական ուժերի միջեւ: Ինչպե՞ս եք գնահատում այս դրույթը, արդյոք սրանով չի՞ սահմանափակվում քաղաքական ուժերի կոալիցիա կազմելու եւ քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնելու հնարավորությունը:
Չեմ կարծում, որ դրանով սահմանափակվում է Ձեր ասած հնարավորությունը, քանի որ առաջին փուլից հետո կարող են ձեւավորվել կոալիցիաներ, տարբեր քաղաքական ուժեր կարող են միավորվել եւ երկրորդ փուլում այդպես հանդես գալ: Ժողովուրդն էլ, տեսնելով, թե որ քաղաքական ուժին կամ կոալիցիային է ուզում ձայն տալ, նաեւ գիտակցելով, որ դե ֆակտո իշխանությունը հանձնում է այս կամ այն կոալիցիային, կկայացնի իր որոշումը: Ինչ վերաբերում է այն քաղաքական ուժերին, որոնք առաջին փուլում հավաքել են քիչ ձայներ, դա ամենեւին էլ չի նշանակի, որ խորհրդարանում նրանց պատգավորների թիվը կպակասի: Այսինքն՝ առաջին փուլի արդյունքում, հիմք ընդունելով 101 պատգավորների թիվը, կորոշվի, որ քաղաքական ուժը քանի տեղ է ստանում խորհրդարանում, եւ այդ տեղերի քանակը նրանք կպահպանեն: Երկրորդ փուլի արդյունքներով կավելացվի այն ուժի կամ կոալիցիայի ստացած տեղերի քանակը, որը հաղթել է՝ կայուն խորհրդարանական մեծամասնություն ունենալու եւ կառավարություն ձեւավորելու համար: Դա է պատճառը, որ ամրագրված է պատգամավորների նվազագույն թիվ:
Բացի այդ, այս դրույթը չի՞ ենթադրում արհեստականորեն մեծացնել ամենից շատ ձայն ստացած ուժի դերը, որը սակայն չի ստացել 50 տոկոսից ավելի: Ասենք շատ ձայներ ստացած երկու քաղաքական ուժերի ձայները միասին կազմում են 25-30 տոկոս, ստացվում է, որ անտեսվում են մնացած 70 տոկոսի ձայնե՞րը:
Հակառակը՝ սա նշանակում է՝ ժողովուրդն է որոշելու, թե ով ունենա կայուն մեծամասնություն: Այսինքն, երկու առավելագույն ձայներ ստացած բեւեռները կամ երկրորդ փուլից առաջ ձեւավորված կոալիցիաները ընդունվում են որպես հիմք, իսկ ժողովուրդն էլ որոշում է, թե ում տա իր քվեն, ում հանձնի իշխանությունը:
Նշվում է, որ ընտրությունների ժամանակ կուսակցությունները պետք է ներկայացնեն վարչապետի իրենց թեկնածուին եւ ծրագրային դրույթները: Ո՞րն է նման պահանջի հիմնավորումը: Մենք տեսել ենք, որ որպես կանոն ծրագրային դրույթները զուտ քարոզչական նշանակություն են ունեցել: Թե՞ այս դեպքում դրանք նաեւ իրավական փաստաթղթեր են համարվելու:
Դրանք միշտ էլ կմնան քաղաքական փաստաթղթեր, սակայն իրականում ունեն պարտավորեցնող նշանակություն, եւ կուսակցությունները , որպես ընդհանուր կանոն այդ ծրագրի դրույթները այդուհետ ներկայացնում են որպես իրավական փաստաթղթեր: Այստեղ նորույթը վարչապետի թեկնածուին ներկայացնելն է, ինչը նշանակում է, որ ժողովուրդը անուղղակիորեն ընտրում է նաեւ վարչապետին:
Ինչո՞ւ է սահմանադրության նախագծում ամրագրված, որ վարչապետին անվստահություն հայտնելիս պետք է լինի անվանական քվեարկություն: Արդյոք դա լրացուցիչ կաշկանդող գործոն չէ պատգամավորի համար, որ նա չքվեարկի այնպես, ինչպես կցանկանար, մտավախություն ունենալով հետագա անցանկալի զարգացումներից իշխանության հետ հարաբերություններում:
Տեսեք, յուրաքանչյուր պատգամավոր որպես քաղաքական պատասխանատվություն կրող անձ պետք է առաջնորդվի իր խղճին ու համոզմունքներին համաձայն, իսկ անվանական քվեարկությունը կբարձրացնի այդ պատասխանատվությունը: Սա նշանակում է ունենալ դիրքորոշում, հրապարակավ հայտնել այն եւ հետեւել այդ դիրքորոշմանը: Ասվածը հատկապես վերաբերում է այնպիսի կարեւորագույն հարցի, ինչպիսին վարչապետին անվստահություն հայտնելն է: Այս դրույթը հնարավորություն կտա նաեւ խուսափել այն իրավիճակներից, երբ պատգամավորը հրապարակավ կպնդի այլ բան, իսկ փակ քվեարկության արդյունքները ցույց կտան բոլորվին այլ բան:
Սահմանադրության նախագծում նշվում է, որ երկրի նախագահին ընտրում է ընտրիչների ժողովը, որը կազմված է պատգամավորներից եւ ՏԻՄ ներկայացուցիչներից: Սակայն չի նշված, թե ինչպես են ընտրվելու ՏԻՄ-ը ներկայացնող ընտիչները, ինչը կարող է կամայական որոշումների հանգեցնի, որն էլ կարող է լրջորեն ազդել ընտրությունների արդյունքի վրա:
Այդպիսի վտանգ չի կարող լինել, քանի որ ՏԻՄ-ն ներկայացնող ընտրիչների ընտրության հարցը պետք է կարգավորի Ընտրական օրենսգրքով, որը ուզում եմ հիշեցնել Սահմանադրության նախագծով համարվում է օրգանական օրենք եւ պահանջելու է շատ ավելի լայն կոնսենսուս քան պարզ մեծամասնությունն է, այսինքն խորհրդարանական մեծամասնության դիրքորոշումը բավարար չի կարող համարվել ընտրական օրենսգրքում ամրագրված որեւէ դրույթ ընդունելու համար. առաջին հերթին հենց ընտրիչների մասով:
Սահմանադրության նախագծի 23-րդ «Կյանքի իրավունքը. Մահապատժի արգելքը» հոդվածի 2-րդ կետում բառացի գրված է «Կյանքից զրկելը չի համարվում սույն հոդվածի խախտում, եթե այն հետեւանք է այնպիսի ուժի գործադրման, որը բացարձակապես անհրաժեշտ է»: Արդյոք սրանով անուղղակիորեն չի արդարացնում սպանությունը, քանի որ միշտ իշխանությունն այն կարող է արդարացնել «բացարձակ անհրաժեշտությամբ», ինչպես օրինակ մարտի 1-ի նման դեպքերում:
Ամենեւին ոչ, քանզի ցանկացած սահմանադրական դրույթ պետք է մեկնաբանվի միջազգային համընդհանուր նորմերի ու սկզբունքների , այդ թվում՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հիման վրա, որը մանրամասն կարգավորում է այս նորմը: Այս դրույթի առումով կա նախադեպային որոշումների հսկայական քանակ, որոնք ուղղակի բացառում են այդ նորմի սխալ կիրառությունը:
Նոր Սահմանադրությամբ բոլորը շեշտը դնում են նախագահի, կառավարության եւ ԱԺ-ի լիազորությունների վրա: Իսկ դատական համակարգում ինչ փոփոխություններ են նախատեսվում, որոնք կարող են նպաստել դատական իշխանության անկախությանը: Արդյոք փոփոխվում է նրանց նշանակման կարգը: Օրինակ կան երկրներ, որտեղ դատավորները եւս ընտրվում են համաժողովրդական քվեարկությամբ:
Այո, դատավորների ընտրության կարգը փոխվում է , մեծ դերակատարություն է վերապահվում Ազգային ժողովին, հատկապես՝ Վճռաբեկ դատարանի եւ Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրության հարցում: Մասնավորապես, Սահմանադրական դատարանի դատավորների ընտրում է Ազգային ժողովը՝ երեքին՝ ՀՀ նախագահի , երեքին՝ ՀՀ կառավարության, երեքին ՝ դատավորների ընդհանուր ժողովի առաջարկության հիման վրա: Ազգային ժողովը ընտրում է նաեւ Վճռաբեկ դատարանի պալատի նախագահների եւ դատավորների՝ ներկայացված թեկնածուներից մեկին եւ նշանակում վճռաբեկ դատարանի նախագահին՝ դատարանի կազմից 6 տարի ժամկետով առանց վերանշանակման իրավունքի:
Մամուլում տեղեկություններ են հրապարակվել, որ դուք եւս արդարադատության նախարարի թեկնածուների շարքում եք: Արդյոք արվե՞լ է նման առաջարկություն եւ եթե արվի, կհամաձայնե՞ք:

По итогам первого тура выборов, основываясь на числе в 101 депутата, в парламенте будут распределены места между политическими силами. Об этом заявила корреспонденту Новости Армении - NEWS.am депутат парламента Армении, член парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам Арпине Ованнисян.
По проекту новой редакции Конституции, если какая-либо из политических сил не преодолевает порог стабильного большинства, а именно 50+1, то должен будет пройти второй этап между силами, занявшими первое и второе места. Как Вы оцениваете это положение, не ограничивает ли оно возможности политических сил создавать коалицию и разделять политическую ответственность?
Не думаю, что этим ограничивается указанная Вами возможность, потому что после первого этапа могут формироваться коалиции, различные политические силы могут формироваться и так выступать во втором этапе. А общество, понимая, что фактически отдаёт голос за власть той или иной коалиции, примет решение. А если на первом этапе какая-то сила набрала меньше голосов, это совсем на значит, что в парламенте у неё окажется меньше депутатов. То есть, по результатам первого этапа, основываясь на числе в 101 депутата, решится, кто сколько мест получит в парламенте, и это число сохранится. По результатам второго этапа вырастет число мест той силы или коалиции, которая победит. Такая система создаёт механизм формирования стабильного большинства и правительства.
Не получается ли, что победившей партии искусственно наращивают мандаты? Скажем, две силы, набравшие больше всех голосов, получают 25-30%. Не получается ли, что не принимаются во внимание голоса остальных 70%?
Напротив, это значит, что обладателя стабильного большинства решит народ. То есть, две силы или блока, получивших перед вторым туром больше всего голосов, принимаются за основу, а народ решает, кому отдать голоса и передать власть.
Отмечается, что на выборах партии должны представлять своих кандидатов в премьер-министры и ключевые положения своих программ. Мы привыкли видеть, что программы носят чисто пропагандистский характер. Или в этом случае они будут считаться и правовыми документами?
Нет, они политическими и останутся, но имеют обязывающую силу. В дальнейшем положения своих программ партии представляют в виде документов. Здесь новинка в том, что будет представляться кандидатура премьер-министра, а это означает, что народ непрямым образом выбирает и премьера.
Почему при выражении недоверия премьер-министру голосование должно быть индивидуальным? Не станет ли это дополнительным препятствием для депутатов, не желающих портить отношения с властью?
Любой депутат, как лицо, несущее политическую ответственность, должен руководствоваться совестью и принципами, а индивидуальное голосование повысит эту ответственность. Это значит иметь позицию, открыто выражать её и следовать ей. Сказанное мною касается и такого важнейшего вопроса, как недоверие премьер-министру. Это положение позволит избежать ситуаций, когда депутат публично будет заявлять одно, а закрытое голосование покажет совсем другое.
В проекте поправок в Конституцию говорится, что президента республики выбирает коллегия выборщиков, составленная из депутатов и представителей органов местного самоуправления. Но не указано, как будут отбираться последние.
Отбор выборщиков будет решаться Избирательным кодексом, который – хочу напомнить – по проекту реформ в Конституции считается органическим законом, и его принятие и поправки будут требовать более широкого согласия, чем простое большинство.
В пункте 2 статьи 23 проекта реформированной Конституции («Право на жизнь: Запрет на смертную казнь» буквально написано: «Лишение жизни не считается нарушением настоящей статьи, если становится следствием применения такой силы, которая является совершенно необходимой». Не оправдывается ли этим  косвенно убийство, потому что «совершенной необходимостью» власть сможет оправдать его всегда, как при событиях 1 марта.
Вовсе нет, потому что любое конституционное положение может толковаться на основе международных всеобщих норм и принципов, в том числе Европейской конвенции прав человека, которая подробно регулирует эту норму. В отношении этого положения есть огромное число прецедентных решений, которые попросту исключают неверное применение этой нормы.
В проекте конституционных реформ многие ставят упор на полномочия президента, правительства, парламента. А какие предлагаются в судебной системе, и как они могут помочь независимости судебных органов? Меняется ли в них порядок назначений? Например, есть страны, где судьи тоже выбираются всенародным голосованием.
Да, порядок выбора судей меняется, большая роль отводится Национальному Собранию, особенно в выборе судей Кассационного и Конституционного судов. Так, судей Конституционного суда выбирает парламент: троих – по предложению президента, троих – правительства, троих – судейского собрания. Национальное Собрание выбирает председателей и судей Кассационного суда. Один из выбранных судей назначается председателем на 6 лет, без права на переназначение.