Մոսկվայի իր տանը, հուլիսի 19-ի երեկոյան, 68 տարեկան հասակում մահացել է  Գենադի Սելեզնյովը, հաղորդում է «Ինտերֆաքսը»:
«Գենադի Նիկոլաեւիչը մահացել է այսօր երեկոյան, իր տանը: Նա ծանր հիվանդ էր եւ վերջին ժամանակներս առողջական վիճակը կտրուկ վատթարացել էր: Բժիշկներն արդեն ոչինչ չէին կարող անել»,-ասել է քաղաքական գործչի փեսան՝ Անդրեյ Անդրեեւը՝ հավելելով, որ վերջին մի քանի ամիսներին Սելեզնյովը պայքարում էր ծանր հիվանդության դեմ, եւ բժիշկներն «արել են հնարավոր ամեն բան»:
Գենադի Սելեզնյովը Ռուսաստանի Պետական դումայի երկրորդ եւ երրորդ գումարումների (1996-1999 եւ 2000-2003) նախագահն էր: Նա պատգամավոր է ընտրվել  նաեւ առաջին եւ չորրորդ գումարումների Պետդումայում:
Մինչ պատգամավոր ընտրվելը նա եղել է «Պրավդա» թերթի գլխավոր խմբագիրը (1991-1993թթ), ղեկավարել է «Ուսուցչական թերթը» (1988-1991թթ) եւ «Կոմսոմոլսկայա պրավդան» (1981-1988թթ):
Նա ՌԴ խորհրդարան է անցել Կոմկուսի ցուցակով, եղել է Կոմկուսի կենտկոմի նախագահության անդամ: 2002-ի մայիսին Սելեզնյովը զրկվել է կուսակցական տոմսից՝ «կուսակցական կարգապահությանը չենթարկվելու համար»:

Геннадий Селезнев умер на 68-м году жизни поздно вечером в воскресенье, 19 июля, в своем доме в Москве, сообщает «Интерфакс».
«Геннадий Николаевич скончался сегодня ночью, дома. Он тяжело болел и в последние несколько дней его состояние резко ухудшилось — врачи уже ничего не могли сделать», — рассказал агентству зять политика Андрей Андреев.
Он добавил, что последние несколько месяцев Селезнев боролся с тяжелым недугом, и врачи «сделали все возможное».
Геннадий Селезнев был председателем Госдумы второго и третьего созывов (в 1996-1999 и в 2000-2003 годах), избирался депутатом нижней палаты парламента первого и четвертого созывов.
До избрания в Госдуму был главным редактором газеты «Правда» (в 1991-1993 годах), руководил «Учительской газетой» (1988-1991) и «Комсомольской правдой» (1981-1988). В парламент прошел по списку КПРФ, входил в президиум ЦК партии. В мае 2002 года был лишен партбилета решением внеочередного пленума ЦК «за неподчинение партийной дисциплине» — Селезнев отказался сложить полномочия председателя Государственной думы.