Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ Ուկրաինան էականորեն կավելացնի ռազմական ծախսերը հաջորդ տարի:
Պորոշենկոյի խոսքով՝ կշարունակվի բանակի ամրացումը եւ հագեցումը նորագույն ռազմական տեխնիկայով:
«Հաջոդ տարի մենք կավելացնենք ռազմական ծախսերը: Այս շաբաթ Գերագույն ռադան եւս 5 մլրդ-ով ավելացրել է ռազմական բյուջեն», -ասել է նախագահը՝ դիմելով ուկրաինացիներին:
«Մենք ոչ միայն դիմակայեցինք այս անհավասար պայքարում, այլեւ այնքան ենք ամրացել, որ հակառակորդի համար ակնհայտ դարձավ այն բարձր գինը, որն իր համար կարժենա ուղիղ ներխուժումը », - հայտարարել է Պորոշենկոն:
Նրա կարծիքով՝ ճակատում հարձակվելու փոխարեն Ուկրաինան ձգտում են պառակտել ներսից: Այդ կապակցությամբ նախագահն ընդգծել է, որ հարկավոր է բոլոր միջոցները ձեռք առնել ցանկացած տեսակի ներքին ապակայունացում կանխելու համար, որն Ուկրաինան կդարձներ «հեշտ որս»:

Президент Украины Петр Порошенко заявил, что Украина существенно увеличит военные расходы в следующем году, сообщает издание «Подробности».
По словам Порошенко, укрепление армии и ее вооружение новейшими образцами военной техники продолжится. «Конечно, наше стремление к миру не тождественно пацифизму. В следующем году мы увеличим военные ассигнования. На этой неделе Верховная рада еще на 5 млрд увеличила военный бюджет», — сказал президент в обращении к украинцам.
«Мы не только выстояли в этой неравной борьбе, мы укрепились насколько, что для противника стала очевидной слишком высокая цена, в которую может обратиться прямое вторжение», — сообщил украинский лидер.
По его мнению, вместо атаки с фронта, Украину стремятся подорвать изнутри. В связи с этим, президент подчеркнул, что необходимо предпринять все меры по недопущению любой внутренней дестабилизации, которая сделала бы Украину «легкой добычей врага».