Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վրա Իրանի եւ Վեցնյակի միջեւ պատմական համաձայնության  հնարավոր ազդեցության մասին կարելի է խոսել միայն այն ժամանակ, երբ պարզ դառնա, թե ուր է տանում այդ համաձայնությունը։ Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 20-ին, Երևանում լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Նախ պետք է հստակ տեսնենք, թե դեպի ուր է տանում Վիեննայի համաձայնությունը։ Մեր ցանկությունն է, որ ամբողջ տարածաշրջանում լինի խաղաղություն, ժողովրդավարություն եւ բարեկեցություն, եւ դա վերաբերում է Հայաստանի բոլոր հարեւաններին»,– ասաց Ուորլիքը։
Հիշեցնենք, որ ըստ համաձայնագրի, Իրանը պարտավորվում է կտրուկ նվազեցնել ցածր հարստացված ուրանի պաշարները, ինչպես նաեւ վերակառուցել Ֆորդոուի ստորգետնյա հարստացուցիչ գործարանը եւ Արաքի ծանր ջրի ռեակտորը, որպեսզի բացառի ռազմական նպատակներով միջուկային նյութերի ստացումը:
Փոխարենը Եվրամիությունը կդադարեցնի նավթային էմբարգոն եւ բանկային պատժամիջոցները: Իրանին հասանելի կլինի նաեւ Swift էլեկտրոնային բանկային համակարգը: Առեւտրային եւ ֆինանսական պատժամիջոցները կդադարեցնի նաեւ ԱՄՆ-ն:

YEREVAN. – First we need to see precisely where the agreement that was reached between Iran and the six powers in Vienna leads, Co-Chair of the OSCE Minsk Group James Warlick said commenting on the possible impact of Iran deal on the Karabakh settlement.
“We would like to see the entire region be at peace, democratic and prosperous. That applies to all of Armenia's neighbors,” James Warlick said in Yerevan on Monday.
In line with the agreement reached in Vienna on July 14, Iran is supposed to drastically reduce the stock of low-enriched uranium, as well as dismantle some key nuclear facilities, such as heavy water reactor in Arak and Fordow underground enrichment plant.
In return, the EU and the U.S. will lift oil embargo and other trading limitations, as well as will allow Iran to access to Swift electronic banking system.