Սուրուչ քաղաքում 31 մարդու համար պատասխանատու ահաբեկիչ աղջիկը Թուրքիա է ժամանել մոտ մեկ ամիս առաջ: Ինչպես հաղորդում է տեղական հեռուստատեսությունը՝ ավելի վաղ ոստիկանությունը հաղորդագրություն էր ստացել երեք կանանց մասին, որոնք ներթափանցել են Սիրիա ահաբեկչությունների իրականացման նպատակով:
Ահաբեկչության հավանական իրականացնողի եւ այլ կասկածյալների լուսանկարներն ու տեսանյութերն ուղարկվել են երկրի բոլոր ոստիկանական բաժանմունքներ:
Ամարի Մշակութային տան մուտքի մոտ տեղի ունեցած պայթյունի հետեւանքով, որտեղ ապրել են Երիտասարդ սոցիալիստների ֆեդերացիայի մոտ 300 ներկայացուցիչներ, զոհվել է 31 եւ վիրավոր է մոտ 100 մարդ: Այդ մարդիկ պատրաստվում էին մեկնել Սիրիայի Քոբանի քաղաք, որպեսզի օգնեն տեղի բնակիչներին վերականգնել շինություններն ու ենթակառույցները, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Փորձագետները պայթյունի վայրում հայտնաբերել են տղամարդու պոկված գլուխ եւ կանացի վերջույթների հատվածներ: Դրանք կարող էին պատկանել մահապարտին: Սակայն դեռ պարզ չէ, արդյոք հարձակվողը կին էր, թե տղամարդ:
Հաղորդվում է, որ պայթուցիկ սարքավորումը մեծ հզորություն է ունեցել: Չի բացառվում, որ մահապարտի գոտու վրա ձեռքի մի քանի նռնակ է ամրացված:

Террористка, ответственная за гибель 31 человека в уезде Суруч провинции Шанлыурфа, прибыла в Турцию около месяца назад. Как сообщает местное телевидение, ранее полиция получила ориентировки на трех женщин, проникших в страну из Сирии с целью совершения терактов.
Фотографии и видеозаписи с возможной исполнительницей теракта в Шанлыурфе и другими подозреваемыми разосланы по всем отделениям полиции.
При взрыве возле входа в здание Культурного центра Амара, где жили около 300 молодых людей из Федерации молодежных обществ социалистов, погибли 31 и получили ранения около ста человек. Эти люди готовились поехать в сирийский город Кобани, чтобы помогать местным жителям в восстановлении зданий и инфраструктуры, передает ТАСС.
Эксперты обнаружили на месте взрыва оторванную голову мужчины и фрагменты женских конечностей. Они могли принадлежать смертнику. Однако пока точно не ясно, был ли нападавший женщиной, которую видели входящей во двор здания, или мужчиной, одетым в полностью покрывающую тело женскую одежду.
Сообщается, что взрывное устройство имело большую мощность и было начинено поражающими элементами. Не исключено, что на поясе смертника было закреплено несколько ручных гранат.