Հայկական ԱԷԿ-ի ուսումնասիրությունը կշարունակվի 4 տարի: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է «Հայատոմ» ՊՓԲԸ տնօրեն Վահրամ Պետրոսյանը: Նա նաեւ նշել է, որ «Ռուսատոմ սերվիս» ՓԲԸ ռուս գործընկերների հետ աշխատանքներն արդեն սկսվել են:
«Աշխատանքները տարվում են ոչ միայն ռեակտորի վրա, այլ նաեւ կայանում ընդհանրապես»,- նշել է Պետրոսյանը:
Ինստիտուտն ուսումնասիրում է նաեւ 2017թ. նախատեսված հայկական ԱԷԿ 6-ամսյա դադարին ռեժիմը: «Ինչպես ավելի վաղ նշել էր էներգետիկայի նախարարը, դադարի համար կընտրենք ճկուն գրաֆիկ, որպեսզի էներգետիկ համակարգի վրա մեծ ազդեցություն չթողնենք: Կարծում եմ, կայանը կգործարկվի 2 փուլով»,- նշեց Պետրոսյանը:
Նոր միջուկային էներգաբլոկի կառուցման շինարարական աշխատանքները նախատեսված է սկսել 2018 թվականին, այնպես որ նոր էներգաբլոկը շահագործման հանձնվի 2026 թվականին:

Изучение Армянской АЭС продлится 4 года. Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am генеральный директор ГЗАО «НИИ Арматом» Ваграм Петросян. Работы с российскими коллегами из ЗАО «Русатом сервис» (дочерняя компания российской госкорпорации «Росатом») уже начаты, добавил он.
«Работы ведутся не только на реакторе, но и на станции в целом», - заметил Петросян.
Институт изучает и режим 6-месячной остановки Армянской АЭС, предусмотренной на 2017 год. «Как ранее отметил министр энергетики, для остановки будет выбран гибкий график, чтобы не оказать на энергосистему большого влияния. Думаю, станция встанет в два этапа», - отметил Петросян.
Напомним, новый энергоблок АЭС планируется строить с 2018 г, а сдать в эксплуатацию – в 2026 г. Для продления срока действия АЭС до 2026 г, в конце 2014 г армянская сторона подписала оглашение с Россией о кредите в $270 и гранте в $30 млн.