Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից երկրում քրդերի դեմ սկսած ճնշումների հետեւանքով պատասխան գործողությունների անցած մի քանի քրդաբնակ քաղաքների քաղաքապետեր հայտարարել են ինքնավարության մասին:
Թուրքական Memurlar կայքի փոխանցմամբ՝ թուրքական ոստիկանությունը գործողություններ է իրականացրել ինքնավարություն հայտարարած մի շարք քուրդ քաղաքապետերի եւ քրդական DBP Դեմոկրատական տարածաշրջանային կուսակցության շրջանային ղեկավարների դեմ՝ ձերբակալելով նրանց։
Գործողության ժամանակ ձերբակալվել են DBP կուսակցության 2 անդամներ, Հաքքարիի քաղաքապետը, քաղաքային խորհրդի անդամներ, DBP կուսակցության Բիթլիսի խորհրդի անդամներ։ Թուրքիայի քրդաբնակ 2 նահանգների շուրջ 14 շրջաններում ինքնավարություն հայտարարելու հետ կապված ՆԳ նախարարությունը հետաքննություն է սկսել։
Նշենք, Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող Քուրդիստանի բանվորական կուսակցությունը Թունջելի նահանգը հայտարարել է ինքնավար եւ որոշակի ժամերին ճանապարհներին ստուգումներ է իրականացրել։

Мэры ряда населенных курдами городов в Турции, которые прибегли к ответным действиям после инициированного президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом давления на курдов, объявили автономию.
Как сообщает турецкий сайт Memurlar, полиция Турции провела операцию против объявивших автономию мэров-курдов и районных руководителей курдской Демократической региональной партии (DBP), задержав их.
В ходе операции задержаны два члена вышеуказанной партии, мэр Хаккари, члены городского совета, члены Битлисского совета упомянутой партии. Министерство внутренних дел Турции начало расследование в связи с объявлением автономии примерно в 14 районах 2 населенных курдами провинций.
Отметим, что Курдская рабочая партия, считающаяся в Турции террористической организацией, объявила турецкую провинцию Тунджели, ранее известную как Дерсим, автономной областью и осуществляет проверки на автодорогах.