Սպորտային փոխանակման ծրագրի շրջանակում 24 հայ եւ թուրք պատանիներ ու աղջիկներ հնարավորություն կունենան օգոստոսի 19-29-ը Թուրքիայում մարզվել ԱՄՆ Բասկետբոլի ազգային ասոցիացիայի` NBA-ի նախկին խաղացող Ջորջ Մուրեսանի կողմից:
International Sports Programming Initiative-ը (Միջազգային սպորտային ծրագրերի նախաձեռնությունը) ֆինանսավորվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության «Միավորված սպորտներ» ծրագրի կողմից եւ իրականացվում է «Համաշխարհային ուսուցում» (World Learning) շահույթ չհետապնդող կազմակերպության կողմից:
Ծրագիրը մեկնարկում է մեկ շաբաթ տեւող մարզական ճամբարով` Թուրքիայի Օրեն բնակավայրում, որտեղ մասնակիցները եւ նրանց մարզիչները սպորտային միջոցառումներին մասնակցելու ընթացքում կսովորեն երիտասարդական առաջնորդման եւ միջմշակութային շփումների մասին: Երկրորդ շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները կլինեն Իզմիրում եւ հանդես կգան ցուցադրական խաղերով, ներկա կլինեն Բասկետբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (FIBA) բասկետբոլի աշխարհի առաջնության առաջին օրվա միջոցառումներին եւ Մուրեսանի հետ կմասնակցեն բասկետբոլի թաղային մարզումների:
2011թ. հունվարին նույն հայ եւ թուրք մասնակիցները կուղեւորվեն ԱՄՆ` մարզվելու եւ խաղալու ամերիկյան երիտասարդների հետ: Միացյալ Նահանգների միջդպրոցական սպորտային ծրագրերը աշխարհում ամենազարգացածներից մեկն են, եւ միլիոնավոր երիտասարդներ ամեն տարի ներկայացնում են իրենց դպրոցը` մասնակցելով մրցույթների տարբեր մարզաձեւերից:
«Այս ծրագիրը ցույց է տալիս, թե ինչպես սպորտը, սպորտի նկատմամբ սերը կարող է մտերմացնել մարդկանց` դրանով իսկ աննշան դարձնելով բոլոր տարբերությունները: Հուսով ենք, որ փոխադարձ հարգանքն ու ըմբռնումը այս երիտասարդ մարզիկների միջեւ կծառայեն ի նպաստ Հայաստանի եւ Թուրքիայի` որպես հարեւանների եւ երկու երկրների առավել պայծառ ապագայի», - ասել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Բրուս Դոնահյուն:

Former NBA player George Muresan will train Armenian and Turkish teens during a sports exchange program on August 19-29 in Turkey.
The International Sports Programming Initiative is sponsored by the U.S. Department of State’s Sports United project and organized by the nonprofit World Learning organization.
“This program highlights how sports can bring us together to enjoy a common passion and make our differences insignificant in comparison. We hope that the understanding and mutual respect shared by these young athletes will serve Turkey and Armenia well as neighbors and foster a brighter future for both countries,” said Charge d’Affaires Bruce Donahue of the U.S. Embassy in Armenia.
The program kicks off with a one-week sports camp in Oren, Turkey, where the students and their coaches will learn about youth leadership and inter-cultural communications while participating in sports activities. The second week takes the participants to Izmir to play exhibition games and attend the first day of the FIBA World Basketball Championship.
In January 2011, the same Turkish and Armenian program participants will travel to the U.S. to train and play basketball alongside American counterparts.