Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Գյումրիում, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի նախագահների մասնակցությամբ կայացել է «Պատվո բլուր» հուշահամալիրի բացումը։ Համալիրը նվիրված է 19-րդ դարի ռուս-թուրքական պատերազմներում զոհված 156 ռուս սպաների  հիշատակին:
NEWS.am-ի թղթակցի հաղորդմամբ, նախագահները ծաղկեպսակ են դրել «Պատվո բլուրում»։ Հուշամալիրը հավերժացնում է իր մահացած ընկերների համար սգացող զինվորին՝ ձեռքը դրոշ, իսկ կողքին էլ արծիվ՝ թուրքական դրոշը ճանկերում։
Հայաստանի եւ Ռուսաստանի օրհներգերը հնչելուց հետո երկու պետությունների նախագահները  ողջունել են միջոցառմանը ներկա հյուրերին, ինչպես նաեւ հյուրասեր գյումրեցիներին։ Նախագահները ելույթ ունենալուց հետո աղոթել են  ռուս-թուրքական պատերազմի հետեւանքով մահացած ռուս զինվորների հոգու հանգստության համար։
«Պատվո բլուրը» զինվորական գերեզմանատուն է, որ ստեղծվել է 1856թ. Կովկասյան կորպուսի հրամանատար, գեներալ Նիկոլայ Մուրավյովի հրամանով: Հետագայում այդ տարածքում կառուցվել է Սուրբ Միխայիլի մատուռը:

An opening ceremony of the Hill of Honor was held in Gyumri. The memorial was opened on the burial place of 156 officers of the Russian army killed during the Russian-Turkish wars in the 19th century. Participating in the ceremony were the Armenian and Russian Presidents, Serzh Sargsyan and Dmitry Medvedev.
The Armenian and Russian leaders laid a wreath at the memorial, a NEWS.am correspondent reported. It is a sculpture is a soldier mourning for his killed comrades-in-arms and an eagle over the soldier’s head with the Turkish flag in its talons.
After the Armenian and Russian national anthems were performed, the Presidents welcomed the guests and the Gyumri residents. The Presidents’ speeches were followed by a pray for the repose of the Russian servicemen’s souls.
The Hill of Honor is a cemetery founded on the order of Commander of the Caucasus corps, General Nikolay Muravyev in 1856. An orthodox church was later built there. Consecrated in 1886, the church has been preserved.
The Russian President and his wife arrived in Armenia on August 19. On arriving in Yerevan, the Russian leader headed for the Memorial to Armenian Genocide victims. He laid flowers at the monument.