Ստամբուլի Էսենլեր թաղամասում բացված հսկայական սեղանը, որի շուրջ իֆթարի ճաշի ժամանակ հավաքվել է 42 հազար մարդ, կարող է հայտնվել Գինեսի ռեկորդների գրքում որպես «իֆթարի համար բացված ամենաերկար եւ մարդաշատ սեղան», հայտնում է TRT Russian-ը:
Ավելի քան 7 սեղան է բացվել, որոնց ընդհանուր երկարությունը կազմել է 10 կմ։ Սեղանին եղել են ինչպես մարդկանց կողմից բերված ուտելիքներ, այնպես էլ քաղաքային իշխանությունների կողմից հյուրասիրություններ՝ 10 տոննա փլավ, 8 տոննա միս եւ 1500 սկուտեղ փախլավա։
Չի բացառվում, որ 50 դիտորդների կողմից գնահատված եւ հաստատված սեղանը հայտնվի Գինեսի ռեկորդների գրքում, որպես «իֆթարի համար բացված ամենաերկար եւ մարդաշատ սեղանը»:

Гигантский стол, накрытый в районе Эсенлер Стамбула, за которым во время ужина разговения (ифтар) собрались вместе 42 тысячи человек, может попасть в Книгу рекордов Гиннеса как «самый длинный и многолюдный стол, накрытый для ифтара», сообщает TRT Russian.
Было накрыто более 7 тысяч столов, общая протяженность которых составила 10 километров. На столах были блюда, которые люди сами принесли с собой из дома, а также угощения, предоставленные муниципалитетом города и состоящие из 10 тонн плова, 8 тонн мясных блюд и 1500 подносов пахлавы.
Если стол, оцененный и зафиксированный 50 наблюдателями, попадет в Книгу рекордов Гиннеса, занесен он в неё будет как «самый длинный и многолюдный стол, накрытый для ифтара» под названием «Эсенлер».