Հայերն աշխարհում առաջինն են ընդունել քրիստոնեությունը՝ որպես պետական կրոն եւ հալածանքների են ենթարկվել միայն այն պատճառով, որ քրիստոնյա են։ Այս մասին հայտարարել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոս Առաջինը սեպտեմբերի 7-ին Հայ կաթողիկե եկեղեցու նորընտիր պատրիարք Գրիգոր Պիեռ Գաբրոյանի հետ անցկացրած համատեղ պատարագից հետո։
«Հայ ժողովրդին հալածում էին, վտարում հայրենի հողից՝ անօգնական թողնելով անապատում»,- նշել է պոնտիֆիկոսը։
Ողջունելով հայ պատրիարքին, հոգեւորականներին եւ հավատացյալ հայ ժողովրդին՝ Հռոմի Պապը նշել է, որ ուզում է հիշել այդ հալածանքները, հիշել բոլոր այն մարդկանց, ովքեր խոշտանգումներից, քաղցից եւ ցրտից մահացել են միայն այն պատճառով, որ քրիստոնյա են։
Աղոթքի ժամանակ պոնտիֆիկոսը անդրադարձել է նաեւ մեր օրերում քրիստոնյաների հալածանքներին՝ նշելով, որ դա տեղի է ունենում աշխարհի ուժեղների թողտվությամբ։

Армяне первыми в мире приняли христианство в качестве государственной религии и преследовались лишь за то, что они христиане. Об этом заявил Папа Римский Франциск после утренней службы , проведенной 7 сентября совместно с Патриархом Армянской католической церкви Григором Пьером Габрояном.
«Армянский народ преследовали, выгоняли со своей родной земли, оставляя беспомощными в пустыне»,- отметил понтифик.
Приветствую армянского патриарха и священнослужителей , а также верующих армян, Папа Римский отметил, что хочет вспомнить преследования, которые они пережили, вспомнить всех святых людей, которые умерли от голода и холода под пытками лишь из-за того, что они были христианами.
Во время молитвы понтифик коснулся также преследования христиан в наши дни, отметив, что это происходит на фоне молчания сильных мира сего.