2015թ. պետությունը արտահանողներին կվերադարձնի ավելի քան 38 մլրդ դրամ ԱԱՀ։ Այս մասին սեպտեմբերի 10-ին կայացած Կառավարության նիստում հայտարարել է ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը։ Այսպիսով՝  դա կգերազանցի 2014թ. մակարդակը, հավելեց նա։
Իր հերթին վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է հետեւել ԱԱՀ պատեհաժամ աճին, որպեսզի արտահանողները ազատված լինեն հնարավոր բարդություններից։
Այսօր Կառավարությունը որոշում է կայացրել 2015թ. 4-րդ եռամսյակի ԱԱՀ-ն հետ վերադարձնելու համար հատկացված 5 մլրդ դրամը տեղափոխել 3-րդ եռամսյակ՝ հաշվի առնելով արտահանման ակտիվությունը։

YEREVAN. – In 2015, Armenia will return more than 38 billion drams—approx. US$78,394,908—of value-added tax (VAT) to exporters, stated Minister of Finance Gagik Khachatryan, at Thursday’s Cabinet session.
He added that, as a result, this amount will exceed the respective sum for the year past.
Prime Minister Hovik Abrahamyan, for his part, instructed to monitor the timely increase in the VAT, so that the exporters do not encounter any possible complications.
Considering the export activity, the Government of Armenia also decided to move to the third quarter the amount allocated for returning the fourth-quarter VAT.