Եվրոպան պետք է դադարեցնի աջակցել ահաբեկիչներին, եթե նրանց ցանկանում են լուծել փախստականների խնդիրը: Այս մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը ռուսական առաջատար լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Հարցն այն չէ՝ Եվրոպան ընդունում է փախստականներին, թե ոչ, այլ այն, որ անհրաժեշտ է վերացնել այդ խնդրի սկզբնական պատճառը: Եթե եվրոպացիներին հուզում է փախստականների հարցը, թող դադարեցնեն աջակցությունն ահաբեկիչներին: Սա մեր կարծիքն է այս խնդրի վերաբերյալ: Սա է փախստականների հարցի էությունը»,-ասել է Ասադը:
Նրա խոսքով, ինքը կցանկանար օգտվել լրագրողների հետ հանդիպման այս առիթից, դիմելու համար բոլոր ուժերին եւ կոչ անելու՝ միավորվել ահաբեկչության դեմ պայքարում, քանի որ դա երկխոսության ու քաղաքական գործընթացի միջոցով քաղաքական նպատակների հասնելու ճանապարհն է:

Европа должна прекратить поддерживать террористов, если они хотят решить проблему беженцев. Об этом заявил президент Сирийской Арабской Республики Башар Асад в интервью ведущим российским СМИ, сообщает ТАСС.
«Вопрос не в том, принимает или нет Европа беженцев, а в том, что необходимо устранить первопричины данной проблемы, - подчеркнул сирийский лидер. - Если европейцев волнует судьба беженцев, пусть они прекратят поддерживать террористов. Это наше мнение по данной проблеме. В этом суть вопроса беженцев».
По словам Асада, он хотел бы воспользоваться этой встречей с журналистами, чтобы «обратиться ко всем силам с призывом объединиться в борьбе с терроризмом, поскольку это - путь к достижению политических целей, поставленных сирийцами, через диалог и политический процесс».