Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը հավատացյալներից ներողություն է խնդրել այն սկանդալների համար, որոնք վերջերս ցնցել են Վատիկանը։
«Ես կուզեի Եկեղեցու անունից ձեզնից ներողություն խնդրել այն սկանդալների համար, որոնք վերջերս տեղի են ունեցել ինչպես Հռոմում, այնպես էլ Վատիկանում», - ասել է Կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդը Սուրբ Պետրոսի հրապարակում համընդհանուր լսումներից առաջ։  Հրապարակում հավաքվածները Հռոմի պապի այս խոսքերը ծափահարություններով են դիմավորել։
Հռոմի պապը չի ճշտել, թե ճշգրիտ ինչ սկանդալների մասին է խոսում, սակայն նշել է, որ Հիսուսը  «իրատես էր»  եւ սովորեցնում էր, որ սկանդալներն անխուսափելի են, բայց «վայ այն մարդուն, որի պատճառով են դրանք տեղի ունենում», տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի սկզբին Վատիկանում մեծ աղմուկ էր բարձրացել այն բանից հետո, երբ Հռոմեական հոգեւոր ժողովի բարձրաստիճան աշխատակիցը՝  43-ամյա աստվածաբան մոնսինյոր Քշիշտոֆ Խարամսան խոստովանել էր, որ նույնասեռական է եւ Հավատի վարդապետության եղբայրակցությանը մեղադրել էր  «հոգեգարին վայել հոմոֆոբիայի համար»։ Սուրբ աթոռի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լոմբարդին մոնսինյոր Խարամսայի պահվածքը կոչել է   «անպատասխանատու» եւ հայտնել, որ հոգեւորականը  «այլեւ չի կարող կատարել իր գործառույթները Հավատի վարդապետության եղբայրակցությունում եւ համալսարանում»։

Папа Римский Франциск попросил у верующих прощения за скандалы, которые в последнее время потрясли Ватикан.
«Я бы хотел во имя Церкви попросить у вас прощения за скандалы, которые в последнее время произошли как в Риме, так и в Ватикане», — сказал понтифик перед началом всеобщей аудиенции на площади святого Петра. Эти слова папы Римского собравшиеся на площади встретили аплодисментами.
Франциск не стал уточнять, о каких именно скандалах он говорит, однако отметил, что Иисус был «реалистом» и учил, что скандалы неизбежны, но «горе тому человеку, из-за которого они происходят», передает РИА Новости.
Напомним, что в начале октября громкий скандал разразился в Ватикане после того, как высокопоставленный сотрудник Римской курии, 43-летний польский теолог монсеньор Кшиштоф Харамса признался в гомосексуализме и обвинил свою Конгрегацию доктрины веры в «параноидальной гомофобии». Официальный представитель Святого престола Федерико Ломбарди назвал поведение монсеньора Харамсы «безответственным» и заявил, что священнослужитель «не может больше продолжать выполнять свои функции в Конгрегации доктрины веры и в университете».