ՀՀ քաղաքացիների 4.1%-ը կարծում է, որ Հայաստանի հանրապետական կուսակցությունը դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին:
Նման ցուցանիշ է արձանագրել Gallup Internatiоnal ասոցիացիայի հայաստանյան ներկայացուցչությունը` Հայաստանի բնակչության շրջանում սեպտեմբերին անցկացրած հարցումների արդյունքում։
Հարցմանը մասնակցած քաղաքացիների 52.9 %-ը պատասխանել է, որ ՀՀԿ-ն կողմ է սահմանադրական փոփոխություններին: Հարցվածների 7.2%-ի կարծիքով` «Հայ ազգային կոնգրես» կուսակցությունը կողմ է, 17.6-ի կարծիքով՝ դեմ է փոփոխություններին: «Ժառանգություն» կուսակցությունը, ըստ 7.2%-ի՝ կողմ է, ըստ 29%-ի՝ դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին:
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունը հարցվածների 22.8%-ի կարծիքով՝ կողմ, 16.4%-ի կարծիքով՝ դեմ է նոր Սահմանադրությանը: 18.4%-ի կարծիքով՝ «Օրինաց երկիր» կուսակցությունը կողմ, 7.6%-ի կարծիքով՝ դեմ է փոփոխություններին:
Քաղաքացիների 5.4%-ը կարծում է՝ «Հիմնադիր խորհրդարանը» կողմ է սահմանադրական փոփոխություններին, 10.4%-ը կարծում է՝ դեմ է:
Նշենք, որ հարցումն անցկացվել է դեմ առ դեմ մեթոդով, դրան մասնակցել է 1105 քաղաքացի՝ տարբեր սեռի, տարիքի, տարբեր վայրերում բնակվող:

Согласно данным опроса среди населения Армении, проведенного в сентябре текущего года сотрудниками представительства компании «GALLUP International Аssociation» в Армении, 4,1% респондентов отметили, что правящая Республиканская партия Армении на деле  против конституционных реформ. 52,9 % опрошенных считают, что РПА за конституционные изменения.
По мнению 7,2% респондентов, Армянский национальный конгресс является сторонником реформ, а  17,6% опрошенных считают, что АНК  против конституционных изменений. 7,2% респондентов считают, что партия «Наследие» – за конституционные реформы, а 29% опрошенных придерживаются прямо противоположного мнения. 22,8% респондентов считают, что партия «Процветающая Армения» выступает за реформы, 16,4% – против. 18,4% опрошенных уверены, что партия «Оринац еркир» – за реформы, 7,6% – против. 5,4% опрошенных считают, что «Учредительный парламент» – за реформы, а 10,4% – против.
Отметим, что опрос был проведен по методу «лицом к лицу», в нем приняли участие 1105 граждан разных профессий, полов, возрастов, места жительства. Опрос был проведен с 10 по 21 сентября.