ՀՀ քաղաքացիների 61.6%-ը տեղյակ է, որ սահմանադրական փոփոխություններ են իրականացվում։
Նման ցուցանիշ է արձանագրել Gallup Internatiоnal ասոցիացիայի հայաստանյան ներկայացուցչությունը` Հայաստանի բնակչության շրջանում 2015թ. սեպտեմբերին անցկացրած հարցումների արդյունքում։
Հարցմանը մասնակցած քաղաքացիների 35.8%-ը տեղյակ չի եղել, որ երկրում սահմանադրական փոփոխություններ են իրականացվում, 2.5%-ը դժվարացել է պատասխանել:
Հարցվածների միայն 5.5%-ն է լիովին դրական վերաբերվում կառավարման կիսանախագահական ձեւից անցմանը խորհրդարանականին, 15.2%-ն ընդհանրապես բացասական է գնահատել փոփոխությունը, 25.7%-ը՝ ավելի շուտ բացասական, 27.9%-ը՝ ավելի շուտ դրական, 25.7%-ը դժվարացել է պատասխանել:
Նշենք, որ 2015թ. մայիսին անցկացված նույնաբովանդակ հարցմանը քաղաքացիների 2.5%-ն էր ասել, որ լիովին դրական է վերաբերվում սահմանադրական փոփոխություններին, 21%-ը պատասխանել է` ավելի շուտ դրական, 28.2%-ը՝ ավելի շուտ բացասական, 16.5%-ը՝ ընդհանրապես բացասական:
Սեպտեմբերի հարցմանը մասնակցած քաղաքացիների 39.4%-ը նշել է, որ ՀՀ-ում կա սահմանադրական փոփոխությունների անհրաժեշտություն, 34.1%-ը նշել է, որ չկա, իսկ 26.5%-ը դժվարացել է պատասխանել:
Նշենք, որ հարցումն անցկացվել է դեմ առ դեմ մեթոդով, դրան մասնակցել է 1105 քաղաքացի՝ տարբեր սեռի, տարիքի, տարբեր վայրերում բնակվող:
Հետազոտությունն անցկացվել է սեպտեմբերի 10-ից 21-ը:
Հիշեցնենք, որ սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն տեղի կունենա դեկտեմբերի 6-ին: Նոր Սահմանադրությամբ նախատեսվում է անցում կատարել կառավարման խորհրդարանական ձեւի:

Согласно данным опроса среди населения Армении, проведенного в сентябре текущего года сотрудниками представительства компании «GALLUP International Аssociation», 61,6% граждан Армении в курсе того, что в стране осуществляется процесс конституционных реформ, 35,8% респондентов не знали об этом. 2,5% граждан затруднились сказать что-либо на этот счет.
5,5% опрошенных положительно относятся к переходу от полупрезидентской к парламентской форме правления, а 15,2% граждан вообще отрицательно оценили изменение, 25,7% людей скорее отрицательно относятся к этому, 27,9% опрошенных скорее положительно относятся к этому, 25,7% затруднилось что-либо сказать.
Напомним, что по данным опроса, проведенного в мае 2015 года, 2,5% опрошенных заявили о том, что положительно относятся к конституционным реформам, 21% респондентов ответили, что скорее положительно относятся к этому, 28,2% граждан скорее отрицательно относятся к этому. 16,5% людей отрицательно высказались по данному вопросу. Во время сентябрьского опроса 39,4% граждан заявили о том, что в стране нужны конституционные реформы, 34,1% – не нужны, 26,5% – затруднились ответить.
Отметим, что опрос был проведен по методу «лицом к лицу», в нем приняли участие 1105 граждан разных профессий, полов, возрастов, места жительства. Опрос был проведен с 10 по 21 сентября.